Jak zjistit, ke kterému živlu mám nejblíže?

Často se ptáte, jak zjistíte, který živel je vám nejbližší, se kterým byste měli pracovat a který k vám prostě nejvíce sedí. Na to existuje hned několik způsobů a se všemi, které používám a s nimiž mám zkušenosti, vás seznámí tento článek.

Ještě před tím je ale důležité si uvědomit, že váš nejbližší živel neznamená to, že ostatním byste se měli vyhýbat. Upřednostnění jednoho živlu znamená zejména to, že:
– s ním máte snadnější práci, lépe se vám s ním komunikuje a lépe se vám ovládá
– máte převážně povahové vlastnosti, které tomu určitému živlu odpovídají
– je pro vás snazší se napojit na bytosti, náležející tomuto živlu a čerpat od nich znalosti, zkušenosti a energii
Většina lidí ovšem nemá pouze jeden živel, ke kterému tíhne, ačkoli často jeden bývá nejdominantnější. Máte-li stejnou měrou dominantní dva živly, je důležité se pro vás naučit brát si to nelepší s obou a dávat si pozor na interakce, které můžou dva rozdílné živly způsobit. O nich se dočtete v tomto článku.
Naopak přijdete-li na to, že vám i po vyzkoušení všech metod některý živel chybí a nemáte k němu ani žádný vztah nebo máte dokonce tendenci se mu vyhýbat, pak je v této oblasti vašeho života problém, na který byste se měli zaměřit a s tím by vám právě měla komunikace s vaším „antiživlem“ pomoci.
A teď už k metodám, jak zjistíme živel, který nám náleží.
1. Oblíbený živel, resp. barva
Velmi snadný způsob, jak si najít svůj dominantní živel je prostě si říci – který se mi nejvíc líbí? Který mám nejradši? Pokud se nemůžete rozmyslet, pobývejte v jejich blízkosti, zapalte oheň a koukejte do plamenů; koupejte se v rybníce či řece; sedněte si na vyvýšené místo a vnímejte vítr; hrabejte se rukama v hlíně. Nemáte-li možnost některý z živlů přímo uchopit, dívejte se alespoň na obrázky nebo videa s nimi a vnímejte, co je vám nejvíce příjemné a nejvíce se vám líbí.
Podobně za vás mluví i barva, ke které nejvíc tíhnete, do které se oblékáte nebo kterou vyhledáváte.
Černá, červená, oranžová, zlatá a žlutá jsou barvy živlu OHNĚ.
Světle modrá, bílá, fialová, šedá a veškeré velice světlé barvy náleží VZDUCHU.
Modrá, světle zelená, stříbrná a tyrkysová jsou barvy VODY.
Tmavě zelená, sytě zelená, všechny odstíny hnědé a okrová patří k živlu ZEMĚ.
2. Astrologické znamení
Den, ve který se narodíme, si vybírá naše duše obvykle předem a jeho astrologické aspekty jsou nám pak v životě dobrým vodítkem. Podobně nám datum narození ukazuje, ke kterému živlu máme nejblíže.
Hlavní je samozřejmě naše znamení, v němž jsme se narodili, hodí se ale udělat si kompletní astrologický rozbor data narození (dobrý osobní horoskop se dá během pár minut udělat např. na stránkách najdise.cz, stačí znát místo a pokud možno přesný čas narození). Podívejte se, v jakém znamení máte ascendent, descendent, lunu a klidně i další planety. Největší váhu samozřejmě má znamení a ascendent, je ale zajímavé se podívat na všechny planety, mnohdy objevíte zajímavé souvislosti.
Co se týče astrologie, pak:
Znamení Střelce, Berana a Lva náleží živlu OHNĚ.
Znamení Vodnář, Blíženci a Váhy jsou přiřazena živlu VZDUCHU.
Znamení Ryb, Raka a Štíra patří pod vládu VODY.
A konečně Panna, Býk a Kozoroh jsou znamení živlu ZEMĚ.
3. Křestní jméno
Rezonance našeho křestního jména nás ovlivňují po celý život, ačkoli jej třeba nemáme rádi nebo jej nevyužíváme – každá hláska má svůj význam a kdykoli je jméno napsáno nebo vysloveno v souvislosti s námi, ovlivní naši povahu, život i chování.
Není tedy divu, že naše křestní jméno ovlivňuje do jisté míry i tíhnutí k určitému živlu. Pokud užíváme dlouhodobě a často nějakou přezdívku, i její rezonance toto ovlivní, občas si právě nevědomky přezdívkou kompenzujeme nějaký chybějící živel.
Příslušnost k živlu určují samohlásky křestního jména:
A – éter (spojující všechny živly, více viz v tomto článku)
I – oheň
E – vzduch
O – voda
U – země
Y – kombinace ohně a vody
Praktická ukázka:
Jako pokusnou osobu jsem si zvolila mě:)
Podle toho, který živel se mi nejvíce líbí, bych zvolila oheň a hned za ním zemi a vzduch. Vodu ráda nemám, bojím se jí a nerada jsem v kontaktu s ní moc dlouho.
Barvy, které nejčastěji nosím jsou teplé – většinou červená, oranžová, žlutá a černá (oheň) nebo hnědá (země). Výjimečně nosím fialovou nebo bílou (vzduch) a vůbec nenosím modré nebo světle zelené oblečení (voda).
Moje astrologické znamení je Beran, tudíž opět oheň a ascendent mám v Panně – země.
Moje křestní jméno je PETRA, takže tam mám obsažený vzduch a éter. Často ale používám přezdívku LÚMENN(KA), kde se objevuje zase země, vzduch, popřípadě i éter.
Nejvíce se tedy v mém pátrání po živlech vyskytuje oheň, v závěsu za ním země a vzduch. Vodu vůbec nikde nemám, což znamená, že s ní mám problém, na který se musím zaměřit. Což také už několik let (zatím s ne moc valným úspěchem) dělám:)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

100 thoughts on “Jak zjistit, ke kterému živlu mám nejblíže?

 1. Ahoj jeste sem ti chtela rict ze nosim nejradeji modrou a taky ze jase strasne bojim ohně Ahoj

 2. ahojky ;) no já si na to hned musela vytvořit tabulku a bodovací systém, aby bylo hned jasné na jakém místě se u mě živly vyskytují ;) jsem už taková :D jako staří Májové si všechno ráda propočítám :D

 3. ahoj prosim potřebuju někoho kdo je dost skušeni a dostal bimě na dalku z blokace mozku mam bit za par dni zablokovani tak doufam že někdo se ozve a jinak muj fejs je tomaš balaž a tam je moje podoba kdibi mě stoho chtěl někdo dostat nejsem nato dost skušeni tak prosim pomožte

 4. Zdravím už jsem jednou psal koment v rituálu na splnění přání tak jsem si řekl že to tu prohledám celé.

 5. mám něj raději vodu, pak oheň, vzduch a zemi nakonec. miluju modrou a tyrkysovou, zlatou a stříbrnou.  ve jmene mam éter 4x a vodu 2x. co s tim?

 6. Ve jméně mám 2x éter, 1x vzduch, 1x oheň. Přezdívka 1x éter, 1x vzduch. znamení země, oblíbené barvy fialová, šedá, světlé barvy – takže 3x vzduch, 1x oheň, 1x země. Vzduch mám vážně nejradši, ale potom mám ráda vodu. No…

 7. Ano já mám dva živly Voda,Vítr ale tímto článkem moc nezjistíš co si zač je to docela sračka abych řekl pravdu já nevim jak zjistit jakej člověk má živel ale většina lidí ma jen 1 živel…. 2 jsou vyjímky živel ti posoudí jenom zkušený člověk který se v těchto věcech zabívá já osobně tyto 2 živly trénuju a už cítím pokroky [61]:

 8. Tak v barvě jsem vzduch a ve znamení také, ale pobavila jsem se u jména. Jmenuji se Veronika tudíž vzduch,voda,oheň,voda. Mám kladný vzah ke všem živlům. Velmi zajímavé.

 9. Ahoj, tak jsem test také zkusila a jsem krapet zmatená pomůžeš mi?

 10. Krasivija – nevadí, že patříš ke všem. V lidech se živly mísí. Nic není strojově jednoduché.

 11. Hmmmm 2x mi vyšel vzduch a ve jméně mi vyšel éter takže to znamená že bych se měla zamměřit na vzduch že??

 12. Nevychazi mi akorat jmeno ale vsechno ostatni ukazuje na vodu.

 13. já hlavně vodu a vzduch, na třetím je éter a pak oheň a zemi nemám vůbec

 14. Ahoj jmenuju se Jakub a vůbec tomu tady nerozumím, takže prosím někoho chytrého aby mi poradil a pověděl, kdo co jaký živel jsem a jaký živel ovládám a jaký se ke mě hodí, mno a tak prostě.. děkujiiiii ;-) Jo a kdyžtak narozen jsem 24.05.1984 když to nějak pomůže a oči mám černo-žluto-zeleno-bílé

 15. Vůbec to nechápu, neumí mi to někdo určit? Mé jméno je Klára, přezdívka Free Will nejvíce mám ráda oheň, vadí mi že se ho nemohu dotknout, mám obavu že do ohně někdy skočím abych ho objala, jsem znamení býk, ale zemi moc ráda nemám, je to umě asi divné co? Neumíte mi  to někdo určit jaký živel je pro mě nejlepší?

 16. ahoj. Mám menší problém. V tom zadání mi vychází oheň, ale já ho nemám ráda. Mám rádaa vodu a vzduch. Můžš pls pomoc? Já se nechci vyhýbat vodě nebo vzduchu. V jiných testech mi vyšel 4krát vzduch a taddy oheň. Pls poraď :(

 17. Nejsi jediná ;) Já osobně cítím svoji bouřlivou povahu, výbušnost a přesto čestnost, upřímnost a přátelství. Miluju ten pocit, když se koukáš do ohně a cítíš jeho sílu, energii a teplo. Hned zatím se dobře cítím i s vodou, slyšet vlny a sedět u nekonečného moře, je jedna z mých nejlepších vzpomínek. A trochu i ta země, no (jen k tomu větru mi srdce nepřirostlo)… Jsem znamením lev a jmenuji se Kristina (přezdívka Kika), což taky dokazuje mojí náchylnost k ohni. Jediné však co mi nesedí k ohni je barva. Často nosím černou barvu s nějakým lesklým motivem – ale jediná barva, kterou bezmezně miluji je modrá. Takže i protiklady můžou k sobě tak perfektně patřit :).  [26]:

 18. zvláštní, mám 1x éter, 3x ohěň, 3x vodu a 1x oheň s vodou :D

 19. Také jsem neodolala. Moje nejoblíbenější živly jsou oheň a voda, přičemž oheň je o trochu dominantnější.

 20. Chci se zeptat, jak mam pracovat s zivly? Chtela bych skusit pracovat se vsemi, ale nevim, tak nejak jak. Nebyl by tu nekdo hodny, a neporadil by mi? Dekuju moc, za odpoved.

 21. Chci se zeptat, když jsem se narodil se jménem Jan ale používám Honza, mám brát oboje ?

 22. Podle znamení, ascendentu i jména (váhy v ascendentu raka, křestní jméno Radka) jsem vzduch a voda. Se vzduchem bych i souhlasila, vodu jsem milovala jako malá, ale podle oblíbených barev a tak celkově mě to táhne spíš k zemi. Když bych to měla vzít podle vlastního uvážení, tak u mě je to 1. země, 2. vzduch, 3. voda a 4. oheň :)

 23. všude mi vychází voda nebo vzduch nebo obojí a já pořád nevím, který z nich mám více…

 24. No nejraději z nich bych chtěla ovládat oheň ale nevím proč sice mě inspiruje ráda ho kreslím a dívám se do něj ale také se ho bojim a nesnáším oranžovou.naopak mám ráda modrou a fialovou. Jsem celkem tvrdohlavá a trvám na svém. Ovšem jen v malé skupince s lidmi které dobře znam… Vždy jsem si přála ovladnout vodu nebo vzduch to mě však z nějakého důvodu pustilo a přeji si o ladat ohen a zemí. Sem vodnář ale vzduch mě nezajímá. Teda rozhodně ne nejvíce. Nevím co se ke mě hodi…

 25. Ahoj :-) Tenhle článek mi moc pomohl, můj oblíbený živel je vzduch, vím že podle toho že je můj oblíbený už asi o všem dokazuje že jsem vzduch, ale jen nevím podle zvěrokruhu jestli jsem vzduch.. Moje datum narození je 23.9.04, moji rodiče mi furt říkají že to mám na rozhraní, že jsem buď země nebo vzduch, protože prý je v nějakém roce končí Panna až 23.9. a někdy to je že Váha začíná 23.9.. Já furt nevím jaký jsem živel podle zvěrokruhu, prosím poraď. Jinak děkuji :-)

 26. Daniela Švecová: ahoj, na zvěrokruhu nezáleží až tolik, hlavní je, jak ty sama to cítíš. Obzvlášť u lidí na rozhraní dvou znamení. Ale podle mě začínají Váhy 23.9., takže jsi těsně, ale Váha :) Docela dobře to můžeš zjistit na webu najdise . cz, tam to počítají velmi přesně ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *