Jak spolu komunikují stromy?

Stromy jsou fascinující živé bytosti a jejich fungování dodnes není přesně vědecky popsáno. Co ale již víme je, že nejde jen o „zakrnělé hloupé“ rostliny, ale o složitě fungující organismy, které pomocí nejrůznějších jemných chemických změn dokáží dávat najevo svůj vnitřní stav a jsou i schopny těmito pro člověka zatím nesrozumitelnými signály komunikovat i mezi sebou.
Člověka fascinují od pradávna a my, lidé, jim připisujeme moudrost, věkovitost, uzdravující schopnosti. Opět nyní věda potvrzuje to, co naši předkové intuitivně vyzkoumali už dávno – stromy kolem sebe shromažďují negativní kyslíkové ionty, které očišťují naši dýchací soustavu a osvěžují tělo a mysl. Ve stínu stromů je vlhčí a tedy i zdravější vzduch. A celý les dokáže zadržovat nejen vlhkost, ale i cennou půdu a živiny v ní, brání lidská sídla před povodněmi a erozí. Napadlo vás ale někdy přemýšlet, jak tak spletitý ekosystém, jako je les, funguje? Jak se stromy mezi sebou dorozumívají? Zajímavé odpovědi na tyto otázky nabízí krátké fascinující video kanadské lesnice, které najdete v celém článku.

Dokážou stromy mezi sebou komunikovat?
(video je anglicky se slovenskými titulky)
Suzanne W. Simard je kanadská pedagožka na lesnické škole, která se dlouhodobě věnuje podzemním strukturám v lesních ekosystémech a popisuje, jak pravděpodobně probíhá komunikace stromů mezi sebou – je to za pomoci kořenových systémů ve spolupráci s houbami. Stromy si těmito kanály mezi sebou mohou vyměňovat chemické látky i na větší vzdálenosti a celý ekosystém pak funguje v úžasné symbióze.
Možná bychom se my lidé mohli od stromů něco přiučit:)
Další články k tématu:

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

1 thought on “Jak spolu komunikují stromy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *