Jak je to se symboly a rituály?

Mágové všech kultur, náboženství a vyznání odpradávna používají symboly a rituály, které mají vyjádřit jejich přání a pomoci jim ve splnění jejich záměru. Rituální tance mají představovat síly, které se snaží mágové vyvolat; symboly kreslené do písku, ryté do kamene nebo čmárané na papír je zase mají spoutat či nasměrovat. A neustále se jedni přou s druhými – stačí jen symbol a rituál, aby bylo splněno, čeho si člověk žádá a nebo je tohle vše zbytečné a všechno závisí jen na myšlence? V tomhle článku se na to pokusím odpovědět.

V první řadě je si nutné uvědomit, že magie opravdu není taneční nebo výtvarný kroužek a znalost symboliky zdaleka nestačí k jejímu úspěšnému zvládnutí.
Můžete si ověsit pokoj pentagramy, ale pokud nevěříte, že vás chrání, můžete si tam rozvěsit kostky lega a vyjde to nastejno. Můžete nosit na krku kámen pro lepší zažívání, na zvládnutí trémy nebo na bolest hlavy, pokud ale nevěříte v jeho účinek, žádný se nedostaví. Můžete mít doma sto padesát obrácených křížů a jednou tolik hlav Bafometa, ale pokud těm symbolům nevěříte, jste stejně daleci od satanismu jako buddhistický mnich.
Kruh je jen kruhem, dokud mu člověk nevtiskne myšlenku nekonečna. Každý symbol je jen změtí čar, dokud do něj nevložíte myšlenku, již má zobrazovat.
Každý symbol má jen takovou moc, jakou mu přisuzujeme.
Existuje však i druhá strana mince. Za staletí užívání symboliky se do kolektivního nevědomí vtiskly významy všech symbolů, co jich tenhle svět poznal. Had není jen hadem, ale skrývá mnohem hlubší mystiku, na jejíž počátek jen těžko dohlédneme. Kalich, kruh, spirála, hexagram…krůček po krůčku do minulosti se dostáváme k prazákladnímu významu, který funguje sám o sobě, ať v něj konkrétní člověk věří nebo nikoli.
Příliš mnoho generací před námi už svou představu do pár črtů vložilo dávno před námi a jejich síla působí napříč věky. Nevinné kresby pak získávají nové obrysy a všechny výše popsané příklady se mohou snadno obrátit úplně naruby.
Každý symbol totiž žije svým vlastním životem, na jehož počátek nedohlédneme.
Co si z těchto dvou na první pohled protichůdných tvrzení vzít? Že se symboly, přičemž symbolickou činností je i každý rituál, si není radno zahrávat. I sebenevinější obrázek té nejsvětlejší bytosti v sobě může skrývat za staletí uložené informace, které bychom nikdy nečekali. Stejně tak můžeme do krví potřísněné sošky Setha vkládat láskyplné energie, ale nikdy nás nebude opravdu chránit.
Každý symbol, který se rozhodneme využít, bychom nejprve měli co nejlépe poznat. Vědět, co můžeme čekat, pokud jej nakreslíme na zeď nebo si ho pověsíme na krk a být připraveni na všechny alternativy. Jakmile poznáme hloubku a pravdu symbolu, pak jej teprve můžeme použít ke svému účelu, který by měl být co nejbližší původnímu účelu toho kterého symbolu.
Šipka ukazuje směr, kruh uzavírá, kříž zakazuje a brání…vše má své místo, své rezonance a své energie a je téměř nemožné je změnit vůlí jediného člověka.
Pokud se tedy rozhodnete využívat sílu symbolů, které mohou umocnit vaši vůli do nevídaných rozměrů, využívejte ji s rozumem a správně. A pokud symboliku užívat nechcete, rozmyslete se dobře, který přívěšek z pouti si pověsíte na krk.
Nezapomeňte – každý symbol má jen takovou moc, jakou mu přisuzujeme, ale každý symbol také žije svým vlastním životem, svým vlastním významem, na jehož počátek nedohlédneme.
Hodně štěstí a obezřetnosti na cestách duchovním světem:)

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

5 thoughts on “Jak je to se symboly a rituály?

  1. Jen bych k tomu dodal, že mágové (v tom pojetí) ani tak moc nepotřebují používat symbolů a rituálů…toho využívají spíše čarodějové a čarodějnice. Mágové spíše zastávají "úřad" vysoké magie a dokáží pouhou svou vůlí hýbat nebesi. Raději se tedy soustředí jak působit především skrze svou vůli a to takzvaně "real-time" (tedy okamžitě). Samozřejmě tím ale nevylučuju možnost používání rituálů…přeci jen magie je jen jedna.

  2. "Stejně tak můžeme do krví potřísněné sošky Setha vkládat láskyplné energie, ale nikdy nás nebude opravdu chránit."

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *