Horus

Horus
tradice: egyptská
další jména: Harachtej
podobná božstva: Apollón, Áres, Lugh, archanděl Uriel

Podle egyptské mytologie byl Horus synem boha Usira (Osirise) a bohyně Eset (Isis). Patří k jedněm z nejstarších uctívaných božstev, podle mnoha náznaků byl dokonce dříve ztotožňován s bohem slunce – Amon Ra. Jednou z podob Hóra je tak i slunce a byl nazýván harachtejem. Nejznámější podobou je ovšem sokol nebo také muž se sokolí hlavou.
Pokud se zanoříme do mytologie, zjistíme, že Horův otec, bůh Usire, byl zavražděn zákeřným Sutechem (Sethem) a ten si poté nárokoval vládu nad celým světem (potažmo Egyptem). To ovšem mladý Horus nemohl dopustit a snažil se nástupnictví po svém otci převzít. Ostatní bohové ovšem rozhodli, že vládu získá ten, který toho druhého porazí v boji. Sutech a Horus se tedy utkali a Hór zvítězil. V boji ovšem přišel o oko a jeho oko se stalo symbolem vlády nad Egyptem a mocným ochranným symbolem.
Zvláštní je také zjevná podoba Hóra a Ježíše Krista, podle mnoha náznaků se pozdější biblická legenda v báji o Hórovi notně inspirovala. I on se narodil z pannny, konal zázraky, byl následován učedníky a nakonec vsatl z mrtvých. Vyobrazení jeho matky Isis s malým dítětem v náručí se stalo předobrazem Madonny s Ježíškem. Ve starém Egyptě se tento obrázek dával do kolébky malým dětem, aby byly chráněny před zlými duchy, kletbami a nemocemi.
Dalším ochranným symbolem, jemuž vládne bůh Hór, je výše zmiňované Hórovo oko, v egyptštině vedžat. Tento symbol slouží nejen jako ochrana proti zlým silám, ale je také symbolem znovuzrození a magické síly.
Boha Hóra můžete požádat o pomoc, kdykoli někde ve vašem životě vládne temnota, kterou potřebujete prozářit světlem – a jaké jiné světlo by mělo být vhodnější, než to božské. Horus je také mocnou silou v boji proti zlu a temnotě a jako vítěz nad Sethem vám může poradit v boji s démony i lidskými nepřáteli. Hora můžete zavolat jako ochránce, ale i bojovníka proti strachu, ať už tomu uvnitř vás nebo okolo.
PS: Tento článek, jak jste si možná někteří všimli, byl už jednou zveřejněn, ale z nějakého neznámého důvodu mi ho blog.cz celý smazal a vy jste si mohli přečíst jen tři řádky, takže jsem ho musela napsat znovu:) Teď už snad vydrží:)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

7 komentářů u „Horus

  1. Promiň, ale kde jsi vzala informaci o tom, že: ,,I on se narodil z pannny, konal zázraky, byl následován učedníky a nakonec vsatl z mrtvých."? Ptám se,protože píšu bakalářku, o etice ve starověkém Egyptě a Knizem mrtvých a na tohle jsem teda nikde nenarazila v žádném příběhu, zavání mi to filme Zeitgeist…a taky Hor měl víc podob než jen Harachtej, původně byl první hlavní bůh, pak teprve se začal prosazovat Re, který teprve potom splynul s Amonem, obměny hlavního státního boha většinou souvisí na tom, ve kterém městě sídlí Faraon, protože každé město mělo svého boha a svoji verzi o stvoření světa…

  2. Mně je popravdě docela jedno, co se o kterých bozích vypráví, stačí mi, že vím, že jsou stále připraveni komukoliv pomoci, nejen jej naplnit světlem a láskou a zbavit strachu a smutku, ale také (jak už jsi uvedla a je zbytečné to psát) pomoci v boji atd. Zkrátka a dobře mne fascinují všechna božstva, jsem šťastná, že jsou a nemám potřebu se dohadovat o jejich příběhu.

  3. No to je sice hezké, že jsi šťastná… ale když se budeš modlik k Setovi, který po tisíciletí vystupoval jako zlosyn, tak to asi dopadne nějak jinak než bys chtěla…

  4. [1]: na jednom webu, adresu už si bohužel přesně nepamatuju. Pokud vím, tak Isis byla podle legend vážně panna nebo se pletu? Možná jsou tyhle informace vskutku zavádějící, pak se za ně omlouvám, ale na obsahu článku tak jako tak nic nemění. Stejně jako je zbytečné rozpitvávat informace o Horových jménech a podobách, tento článek je pro lidi, co se s Horem chtějí setkat při rituálu a ne pro ty, co se zajímají o mytologii:) PS: myslím, že Lady Hestia to rozhodně nemyslela tak, že je úplně jedno, jaké aspekty které božstvo zosobňuje, ale spíš, že detaily jejich příběhů jako jméno nebo zrození jsou nepodstatné;)

  5. Je to svým způsobem pravda a zvím způsobem chybí to že Osirus byl rozsekát na 14 dílu či 15 dílu nevím přesně. Isis je našla kromně jednoho dílu a tož pohlavního orgánu. Nechala vyrobit ze zlata orgán jeho a přes toho se vznikl Horus. Tož jest leganda :)

  6. ALUE KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *