Ganéša

Ganéša
tradice: indická
atributy: moudrost, překonávání překážek, duchovní vzdělávání
další jména: Ganapati, Vinájaka, Pillaijar
podobná božstva: Lakšmí, Buddha
Ganéša je synem nejvyšších indických bohů, Šivy a Parvátí. Jeho jméno v překladu znamená „pán veškerého bytí, které má jméno a formu“ a jako takový je právem uctíván jako bůh moudrosti a duchovního růstu. V Indii patří mezi velice uctívaná božstva.

Ganéša bývá zobrazován jako tlustá bytost s lidským tělem a sloní hlavou, na níŽ má jen jeden kel. V každé ze svých čtyř rukou drží nějaký předmět – sekeru, která má pomáhat překonávat překážky, bič jako symbol síly a lasturu jako symbol úkrytu. Ve čtvrté pak třímá lotosový květ na znamení harmonie. Ve svém ohromném břiše prý Ganéša ukrývá kosmické vejce a na své hlavě nosí jen jeden kel, ten druhý si musel odlomit když zapisoval staroindický epos Mahabhrátu a nesměl přerušit vypravěče ani aby si vyměnil zlomené pero.
Ganéšova symbolika je velice mocná, zároveň ale tento tlustý bůh vypadá poměrně směšně. To je ale jen zdání, které má schválně klamat lidi, kteří ještě nejsou hodni vydat se na duchovní cestu. Ten, kdo je opravdu pŕipraven, chápe, že podoba je jen vedlejší a hlavní je to, co je uvnitř člověka a tak se na Ganéšu dívá jako na božstvo bez posměchu.
Ganéša byl stvořen svojí matkou, aby se stal jejím ochráncem a jako takový je bohem překonávání překážek. Svým mocným chobotem pomáhá odstraňovat z cesty všechno nedobré a pomáhá s novými začátky. Uctívejte Ganéšu, pokud chcete něco nového zdárně začít – cestu, psaní povídky nebo třeba novou práci. Krom toho je Ganéša také velice moudrý a spravedlivý a je mistrem v řádu, síle a soustředění. Můžete ho požádat o koncentraci při meditaci a dosahování duchovního růstu.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

4 thoughts on “Ganéša

  1. [2]: ano, to je pravotočivá svastika, velmi starý indický symbol, mnohem starší než nacismus, slouží jako ochranný symbol

  2. ALUE KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *