Frey a Freya

Freya
tradice: germánská, vikingská
atributy: sexualita, plodnost, úroda, válka, moudrost, čarodějnictví
další jména: někdy ztotožňována s Frigg
podobná božstva: Hekaté, Isis, Cerridwen
Frey
tradice: germánská, vikingská
atributy: sexualita, plodnost, úroda, válka, oheň, slunce, mužná síla
další jména: Ing, Freyr, Yngvi
podobná božstva: Áres, Apollón, Lugh

Freya a Frey byli nevlastní sourozenci (měli společného otce, Njörda) z rodu Vanů, z nichž se právě Frey postupem času stal nejvýznamějším. Ačkoli byli pokrevně spřízněni, byli také milenci a v germánské tradici jsou to právě oni dva, kdo představují božskou dvojici – Boha a Bohyni, kteří se milují, aby zajistili plodnost a úrodu pro další rok.
Freya a Frey byli sice milenci, ale každý z nich měl svého vlastního partnera – Frey manželku Gerdu a Freya manžela Óda. Ten je někdy považován za samostatného boha, ale některými badateli je ztotožňován s Ódinem, s nímž má mnoho společných aspektů, stejně jako Freya má hodně společných rysů s Ódinovou manželkou Frigg. Podle všeho je Frey jakousi divočejší a živočišnější verzí bohyně plodnosti Frygg a v žilách jí také koluje mnihem více magické síly.
Byla to právě Freya, která naučila Ódina věšteckému umění zvanému Seidr a na oplátku ji zase Ódin naučil Galdru, tedy jak rozumět runám a jak s nimi čarovat.
Freya i Frey jsou spojováni nejen se sexuální magií a magií plodnosti, ale mezi jejich aspekty patří také válka. Freyi, jakožto družce Ódina, náleží polovina padlých bojovníků při každé bitvě a podle některých výkladů je právě ona vůdkyní všech Valkýr, ženských polobohyň, které odvádí padlé do Valhally.
Mezi Freyův hlavní božský atribut patří (krom ztopořeného údu:)) kouzelný meč, který je schopný sám bojovat. kromě toho také vlastnil magickou loď Skídbladni a zlatého kance Gullinburstiho. I Freya má mnoho zajímavých kouzelných předmětů, za všechny jmenujme hlavně kočát tažený kočkami či náhrdelník Brísingham.
Podle této božské dvojice je také pojmenovaný pátek – v angličtině Friday, v nemčině Freitag (Freya’s day, Freyas tag – Freyin den). Ze slova Freya také vzniklo německé slovo Frau, paní a její jméno původně znamená milá nebo manželka. Nepřekvapí snad, že jméno Frey zase značí pána.
Pokud chcete požádat Freyu či Freye o pomoc, určitě tak učiňte v době přibývajícího měsíce a nejlépe ve vztahu k plodnosti, sexualitě a hojnosti. Oba také můžete požádat o pomoc při runové magii, Freya drží ochrannou ruku nad runou Fehu, která přináší bohatství a Frey zase nad runou Ingus, která symbolizuje oheň a sílu.
Freya je také dobrá pomocnice při probouzení ženských energií, při věštění nebo de facto při všech kouzlech a rituálech jakožto magická průvodkyně. Velmi dobře se daří její evokace na polích a lukách. Frey oproti tomu může pomoci probudit mužné touhy, sílu bojovat a je mocným ochráncem proti temnotě, protože jedním z jeho atributů je slunce.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

7 thoughts on “Frey a Freya

  1. Jenom dodám, že jméno Freya znamená taktéž "milovaná", ale to je jenom takové detailní slovíčkaření. ;-) Hezký článek! (O obrech a rökkru obecně asi nebudeš psát, že? :D *Předem zná odpověď, ale musela to prostě zkusit.*) ^^

  2. [1]: ono milá nebo milovaná už je skoro totéž:) A bohužel, o vikinské mytologii už asi nic víc psát nebudu, přece jen téma stránek je někde trochu jinde, ale téma je to strašně zajímavé;)

  3. Hezký článek, ale třeba Freya byla nevěrná snad se všemi bohy a ne jenom s Freyem.

  4. Pna nebyla podle mně nevěrná tak se to mohlo myslím sultáni také mají více žen a nejsou tím nevěrní

  5. ALUE KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *