Esenciální oleje – L-Z

Pokračování článku o esenciálních olejích – předchozí část a úvod do rubriky Aromaterapie čti tady.

Esenciální oleje a jejich využití:
Lavadnin
Má desinfekční a regenerační účinky, vhodný při psychickém vypětí, proti molům, pomáhá při bolestech hlavy chřipce a dýchacích potížích.
Lemongrass (Citrónová tráva)
Osvěžující, povzbuzuje při dlouhodobém zatížení, má příznivé účinky při léčení výronů, otoků a pohmožděnin, je vhodný do zakouřeného prostředí a při jízdě autem – napomáhá koncentraci.
Lemon tea tree
Má obdobné účinky jako tea tree. Silné přírodní antiseptikum se používá k ošetření ran, popálenin, akné, ekzémů a poranění v dutině ústní, při oparech, krvácení dásní a paradentózách. Zabraňuje tvorbě zánětlivých ložisek, účinný při štípnutí hmyzem. Přináší úlevu při rýmě a nachlazení.
Levandule
Patří mezi nejpoužívanější silice, na kůži se může použít neředěná, uklidňuje, vhodná při nespavosti, bolestech hlavy, migréně, chřipce, dýchacích obtížích, má výrazné hojivé účinky, snižuje krevní tlak, účinná i proti molům.
levandule
Levandule
Limetka
Povzbuzuje při únavě, má výrazné antiseptické a antivirální účinky, čistí vzduch.
Litsea Cubeba
Je antidepresivní, podporuje koncentraci, dobrá jako prevence před nákazou infekčními nemocemi, vhodná také do masážních přípravků na unavené nohy. Může zvyšovat fotosenzibilitu.
Majoránka
Zklidňuje nervy, tlumí bolesti hlavy, pomáhá při nachlazení, astmatu, dýchacích obtížích, podporuje trávení, snižuje krevní tlak. Nepoužívat v těhotenství.
Mandarinka
Osvěžuje, uvolňuje napětí, mírní migrénu, je vhodná do koupelového a masážního oleje.
Máta bergamotová
Pročišťuje a osvěžuje vzduch, posiluje dýchání, vhodná při nachlazení.
Máta kadeřavá
Povzbuzující podporuje koncentraci, osvěžuje, uvolňuje hleny, zahřívá, mírní bolesti hlavy, rýmu a nachlazení. Nepoužívat při homeopatické léčbě.
Máta peprná
Zmírňuje dýchací problémy, povzbuzuje žaludeční činnost, zmírňuje nevolnost, tiší bolest, povzbuzuje mozkovou činnost při únavě, je vhodná do koupelí a na masáže. Nepoužívat při homeopatickém léčbě.
máta
Máta
Mateřídouška
Podporuje imunitní systém, zmírňuje únavu, bolesti hlavy a deprese, prokrvuje, je vhodná do koupelí, proti revmatu a při hojení hnisavých ran. Doporučuje se používat v nízkých koncentracích. Nevhodná při vysokém tlaku.
Meduňka
Snižuje horečku, podporuje pocení, pomáhá při zažívacích potížích, povzbuzuje srdeční činnost, je vhodná při nespavosti a migréně, menstruačních bolestech, hojivá, snižuje krevní tlak.
Modřín
Uvolňuje nervozitu, působí proti revmatismu, bronchitidě, dráždivému kašli a svalové bolesti, rozpouští hleny.
Muškátový oříšek
Je antidepresivní, podporuje koncentraci. Do masážního oleje nutno dodržovat nízkou koncentraci. Nevhodný pro epileptiky, těhotné ženy, malé děti a při vysokém krevním tlaku.
Myrha
Podporuje trávení, usnadňuje vykašlávání, pomáhá při hojení ran, paradentózy, hemoroidů a aftů, proti únavě.
Myrta
Je uklidňující, pomáhá při nachlazení, rýmě, ucpaných dutinách, působí hojivě, do koupelí při hemoroidech.
Neroli
Působí výrazně pozitivně na psychiku, uklidňuje napomáhá koncentraci, pomáhá při nespavosti, povzbuzuje trávení, posiluje srdeční činnost, pomáhá při průjmu a plynatosti.
růže
Růže
Pačuli
Podporuje koncentraci, působí antidepresivně, vhodné k meditacím, čistí vzduch, napomáhá hojení ran a zánětů, brání tvorbě jizev, repelent, účinné proti molům.
Palmorůžová
Vhodná při napětí a nervozitě, nespavosti a bolestech hlavy, je účinná při bolestivé menstruaci, působí též jako afrodiziakum.
Petitgrain
Osvěžuje a uklidňuje, pomáhá při nespavosti a nervozitě, povzbuzuje srdeční činnost, je vhodný do masážních olejů.
Pomeranč
Působí antidepresivně, osvěžuje a uvolňuje, je vhodný při horečce, nechutenství, do koupelových a masážních olejů. Může zvyšovat fotosenzibilitu.
Pomeranč červený
Harmonizuje psychiku, navozuje dobrou náladu, silně osvěžuje, vhodný do koupelí a na masáže. Může zvyšovat fotosenzibilitu.
Rosalina
Vzácný druh australského čajovníku s příjemnou vůní růží a podobným působením jako tea tree. Má výrazné desinfekční, antibakteriální, antiseptické a antimykotické účinky. Přináší úlevu při rýmě a nachlazení.
Rozmarýna
Silně stimuluje po únavě, podporuje koncentraci, zahání úzkost, pomáhá při nachlazení, chřipce a revmatismu, je vhodná na masáže proti bolesti svalů. Nevhodná pro těhotné ženy, epileptiky a při vysokém krevním tlaku.
Růže
Podporuje krevní oběh, působí proti nespavosti a bolesti hlavy, posiluje žaludek, snižuje horečku a působí jako afrodiziakum, je velmi vhodná do masážních olejů, je antidepresivní.
Růžové dřevo
Působí antidepresivně, proti bolestem hlavy a uklidňuje, je vhodné do koupelí na regeneraci pokožky. Uvolňuje svalovou ztuhlost, navozuje pohodu a uvolnění.
Santalové dřevo
Má antidepresivní účinky, stimuluje trávicí trakt, je antiseptické, vhodné na chronické záněty močového a pohlavního ústrojí, mírní nachlazení a kašel, pomáhá regeneraci pokožky a erotizuje. Není vhodné při akutních ledvinových potížích a při těhotenství.
Skořice

Stimuluje, povbuzuje, má antiseptické a čistící účinky, působí jako afrodiziakum, pomáhá při nadýmání, nachlazení, silně prokrvuje pokožku – nutno provést test snášenlivosti.

Smrk
Účinný při nachlazení, podporuje pocení, silně čistí vzduch, je vhodný do masážních olejů při revmatismu či silné únavě, uklidňuje, stimuluje činnost kůry mozkové.
teatree
Tea tree (= australský strom kajeput střídavolistý /Melaleuca alternifolia/)
Šalvěj
Působí sedativně na nervový systém, při delším vdechování působí euforicky, tlumí menstruační bolesti, lehce snižuje tlak, podporuje trávení, je vhodná do koupele nohou pro vé antibakteriální účinky.
Šalvěj muškátová
Antidepresivum, uvolňuje napětí, antiseptikum, zmírňuje kašel, snižuje krevní tlak, reguluje pocení a uklidňuje při nervozitě. Pomáhá při nemocích dýchacích cest.
Tangarinka
Navozuje přátelskou atmosféru, je velmi vhodná do dětského pokoje, vhodná do koupelí a na masáže, uvolňuje napětí, osvěžuje, pomáhá při migrénách.
Tea tree
Silně antiseptický, používá se k ošetření ran, popálenin, akné, ekzémů, zánětů a poranění v dutině ústní, hemoroidů, štípnutí hmyzem a oparů, je nejužívanější přírodní antiseptikum.
Tymián červený
Je antiseptický, pomáhá při trávení, je vhodný k inhalacím při zánětu dutin, rýmě, nemocích horních cest dýchacích, přidává se do masážního oleje při revmatismu či svalové bolesti, zvyšuje obranyschopnost organismu. Dodržet nízké koncentrace.
Vavřín
Čistí a desinfikuje vzduch, harmonizuje psychiku, působí antidepresivně, mírní kašel. Dodržet nízké koncentrace.
Ylang-Ylang
Působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí a nespavost, snižuje krevní tlak, působí jako afrodiziakum, je součástí luxusních parfémů. Dlouhodobá inhalace může způsobit bolesti hlavy.
Zázvor
Uvolňuje napětí, používá se při bolestech hlavy, podporuje pocení, pomáhá při nachlazení, trávicích potížích, je vhodný k masážím, při revmatismu a bolestech svalů, brání tvorbě jizev.
Zdroj: letáček firmy Saloos, www.saloos.cz

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts