Esenciální oleje – A-K

Dnes jsem „uzmula“ v mém oblíbeném esoterickém obchůdku (Apatyka Spiritus, až budete mít cestu přes Prostějov, určitě se tam stavte;)) zajímavý letáček od společnosti, co vyrábí esenciální olejíčky, které mi neustále voní v aromalampě. A protože letáček je nabitý informacemi, že je škoda je nepředat dál a taky proto, že aromaterapii sama na sobě nějakou dobu praktikuju, stvořila jsem novou rubriku (spadající pod „léčení a uzdravování“), která se jí bude věnovat.
Jako první přináším seznam esenciálních olejů a jejich praktické využití, které jsem čerpala ze zmiňovaného letáčku, brzy se dočkáte i článků o metodách aromaterapie a dalších věcech ohledně kouzelného světa vůní:)

Esenciální oleje a jejich využití:
Anýz
Výrazně působí na trávicí trakt, plynatost, má protikřečové účinky, vhodný na kašel a záněty horních cest dýchacích. Vhodné dodržet nízké koncentrace.
Bazalka
Je výborné nervové tonikum, účinná při nervozitě, úzkosti a bolestech hlavy, napomáhá na koncentraci, odpuzuje hmyz, podporuje pocení, vhodná při nevolnostech a žaludečních potížích. Nepoužívat v těhotenství.
Benzoe
Je antiseptické (=protizánětlivé), sedativum, usnadňuje vykašlávání, pomáhá při astmatu, bronchitidě, chřipce. 100% čisté je podobné pryskyřici, používá se proto lihový roztok.
Bergamot
Antiseptický, podporuje trávení, hojení, posiluje nervy, zlepšuje dýchání, snižuje horečku, tiší bolest, je antidepresivní. Může zvyšovat fotosenzibilitu (=citlivost kůže na sluneční svit, po použití pozor na opalování).
bergamot
Bergamot
Borovice
Je antiseptická, pomáhá při nachlazení, rýmě, je vhodná do koupele při svalové únavě a do saunových směsí, desinfikuje a čistí vzduch.
Cedrové dřevo
Je antiseptické, vhodné při rýmě, bronchitidě, posiluje dýchání, uklidňuje a harmonizuje psychiku, působí jako repelent. Nepoužívat v těhotenství.
Citron
Pro své osvěžující účinky je velmi vhodný při duševní námaze, je účinný při bolestech hlavy, infekci dýchacích cest, má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávení a příznivě působí na pleť.
Citronela
Silně antiseptická, podporuje koncentraci, je antivirální s repelentními účinky.
Cypřiš
Je antiseptický, vyrovnává nervové napětí, je močopudný. Vhodný na revma a hemoroidy. Nevhodný při vysokém krevním tlaku a pro epileptiky.
Černý pepř
Snižuje horečku, napomáhá trávení a zmírňuje bolesti břicha, prohřívá při svalových bolestech, pomáhá při nachlazení. Je nutné provést test snášenlivosti, protože může dráždit pokožku.
Douglaska
Antidepresivum, uvolňuje, stabilizuje psychiku, rozpouští hleny v bronchiích při nachlazení, prohlubuje dech, prohřívá a prokrvuje.
Eukalyptus
Jeden z nejúčinnějších při všech dýchacích obtížích, napomáhá hojení ran, podporuje koncentraci, má příznivé účinky na migrénu, čistí vzduch a patří k základním esencím v aromaterapii.
Eukalyptus citriodora
Druh eukalyptu, desinfikuje, je účinný při rýmě a dýchacích obtížích.
eukalypt
Eukalypt
Geránium
Napomáhá hojení ran, uklidňuje, používá se na opary a afty, prohřívá, zmírňuje bolesti nervového původu.
Grep
Je antidepresivní, osvěžuje, desinfikuje vzduch, vhodný do koupelí a na masáže.
Heřmánek modrý
Patří mezi nejvšestrannější esenciální oleje, má výborné protizánětlivé účinky, je vhodný na trávení, proti plynatosti a průjmům, snižuje teplotu, uklidňuje, tlumí bolesti, vhodný na svalové bolesti a revmatismus, zvyšuje obranyschopnost organismu tvorbou červených krvinek.
Ho – Sho
Je antidepresivní, podporuje srdeční činnost, je vhodný při dýchacích obtížích a revmatických bolestech, má prokrvující účinky, mírní nervové vyčerpání.
Hřebíček
Pomáhá při celkové slabosti, svalovém vypětí, prohřívá, tiší bolest a odpuzuje hmyz. Užívejte v malých dávkách, může dráždit pokožku. Není vhodný pro epileptiky.
Jalovec – plod
Má výborné čistící schopnosti, pomáhá při onemocněních močových cest, čistí krev, je antiseptický na dýchací cesty, účinný na svalové a revmatické bolesti, podporuje pocení.
Jasmín
Povzbuzuje srdeční činnost, navozuje euforii a optimismus, pomáhá při onemocněních horních cest dýchacích, působí antidepresivně a také jako afrodiziakum, podporuje porodní stahy, při menstruaci zmírňuje bolest, je vhodný na všechny typy pleti, často je obsažen v nejluxusnějších parfémech.
jasmín
Jasmín
Jedle
Je antiseptická, při nachlazení lehce stimuluje, vhodná k masážím, při revmatických bolestech a nedostatečném prokrvení končetin, lze použít i do osvěžovače vzduchu.
Jedlové šišky
Používá se při angínách a tracheobronchitidách. Osvěžuje, desinfikuje, povzbuzuje krevní oběh, doporučuje se při revmatismu.
Kadidlovník (Olibanum)
Čistí vzduch, je antiseptický, hojivý, posiluje imunitní systém, napomáhá trávení, je také vhodný při onemocněních horních cest dýchacích.
Kafrovník
Je antiseptický, hojivý, pomáhá při nachlazení, chřipce, revmatismu, působí sedativně při napětí a šoku, stimuluje trávicí systém. Není vhodný pro epileptiky, při vysokém krevním tlaku a pro těhotné ženy.
kardamon
Kardamon
Kajeput
Dezinfikuje dýchací cesty, je hřejivý, antiseptický, zmírňuje revmatické bole
sti při masážích, je vhodný do saunových směsí.
Kananga
Afrodiziakum, uklidňující, posiluje po vyčerpání, snižuje krevní tlak a tiší bolesti hlavy.
Kardamon
Vhodný při vyčerpání, bolestech hlavy, podporuje trávení, žaludeční činnost, pomáhá při nechutenství, antiseptikum.
Klementinka
Pro svou krásnou svěží vůni, podobnou mandarince, je velmi oblíbená u dětí, uvolňuje napětí, vhodná proti migrénám, používá se do koupelového a masážního oleje.
Kosodřevina
Desinfikuje horní cesty dýchací, vhodná při nachlazení, černém kašli, je posilující, prokrvuje, vhodná při revmatismu.
Zdroj: letáček firmy Saloos, www.saloos.cz

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

2 thoughts on “Esenciální oleje – A-K

  1. Zbožnuju grep a eukalyptus,kupuju je nejčastěji ale jak tak koukám na ten seznam mám chuť šáhnout po peněžnce :-D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *