Elementálové země – gnómové

gnom
Elementální bytosti země nazýváme gnómy. Stejně jako každý elementál, ani gnómové nemají svou vlastní individualitu a inteligenci a jsou přímo spjati s místem, které střeží, o které se starají a jemuž vdechují život.
Gnómové se starají o zemi jako takovou, o hlínu, skály, hory, ale také o stromy a rostliny, kde žijí především v jejich kořenech. Energii gnóma má i každý kámen či polodrahokam.
Protože v každém lidském (a zvířecím) těle i duši jsou obsaženy všechny živly, máme ve svém těle i elementály všech živlů. Náš „osobní“ gnóm se stará o naše fyzické tělo a jeho zdraví, o rovnováhu vitamínů a minerálů, svaly, kosti a vnitřní orgány. Co se týče duše, gnóm v nás podněcuje uvědomění si svých fyzických smyslů, podporuje odolnost, vytrvalost a pocit domova, pocit, že někam patříme a jsme pevně zakotveni v realitě.

Gnómové, které potkáme v přírodě, jsou velmi rozliční podle místa, kde je můžeme potkat. Stejně jako každá energetická bytost se nám zjevují v podobě, kterou od nich očekáváme, kterou k nim v myšlenkách vyšleme. Mohou se zjevit ve fyzické podobě zvířat, zejména těch, které žijí v zemi nebo poblíž ní (myš, krtek, žížala, zajíc…) a pak jsou spatřitelní fyzickým zrakem. Běžnou myš od podoby elementála ale prostě poznáte:)
Zjeví-li se jen našemu vnitřnímu zraku, mohou vypadat jako spletené kořenoví, bytost stvořená z pařezů, větévek, mechu, jejichž kůže se zdá jako kůra stromů – takoví jsou gnómové lesa. Gnómové skal a jeskyní jsou zase jakoby stvořeni z horniny nebo hlíny, ruce mají z vápence či pískovce, z těla jim vyrůstají krápníkové vousy nebo jim v hrudi bije srdce z polodrahokamu. Malí a energeticky slabší gnómové kamenů jsou pak jen jakoby stín obličeje na kameni nebo jako tepající srdce polodrahokamu.
gnom2
S gnómy si nejvíce budou rozumět lidé zemští (viz tento článek) a také lidé prakticky založení, robustnější, podsaditější a lidé, co pracují či se často dostávají do styku se dřevem, kameny nebo hlínou. Gnómové žijí pomalu a podle místa působnosti často i dlouho (gnómové hluboko v zemi tisíce i miliony let, gnómové lesů třeba jen pár desítek).
Vyladíme-li se na jejich energie, mohou nás naučit trpělivosti, obezřetnosti a vůli k úspěchu, mohou nám ukázat, jak se vyléčit pomocí darů země, učí nás úctě k přírodě a všem jejím projevům, rozumí řemeslům a práci s kovy, dřevem a kamenem, dodávají inspiraci a nápady sochařům a kovářům. Pomáhají odstraňovat bloky v těle a vyrovnat se s touhou po majetku a lakotou.
Nejvíce gnómů potkáme samozřejmě tam, kde převažuje zemský živel. Obrovské množství těhle nádherných bytostí žije v jeskyních, dolech a podzemních jeskynních systémech. Najdeme je na polích, v lesích, v bažinách i v zahradách, nejčastěji opečovávají kořeny stromů a květin.
Nadřazenými bytostmi gnómům jsou stromové víly dryjády, oreády (víly skal), duchové stromů, zemští a zelení (lesní) skřítci a lesní elfové. Ti všichni se pomocí gnómů starají o přírodu a její rozličné projevy, živé i neživé. Na všechny tyto bytosti moudře dohlíží nejvyšší archanděl země, jímž je Uriel
gnom3
Některá božstva, spjatá se zemí:
Pan (řecký přírodní bůžek, napůl muž, napůl kozel)
Hádes/Pluto (řecký a římský bůh podsvětí)
Dionýsos/Bakchus (řecký a římský bůh vína)
Déméter/Céres (řecká a římská bohyně úrody)
Cerridwen (keltská bohyně moudrosti)
Gaia (bohyně země)
Velká Matka (univerzální bohyně země)
Mýtická a pohádková stvoření, spjatá se zemí:
Obr
Trpaslík
Kentaur
Hejkal
Ent

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

7 thoughts on “Elementálové země – gnómové

  1. šlo by do mýtických a pohádkových stvoření přidat Fauny?

  2. [2]: určitě, je jasné že tam nejsou všechny bytosti co jich je, ale jen těch pár které mi při psaní článku přišly na mysl:) faun by tam určitě patřil;)

  3. [6]: ano, několikrát při výletu do jeskyní, ale moc komunikativní teda nejsou:) Jsou to spíš takoví bručouni, co mají svůj pomalý způsob života a těžké, hutné energie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *