Dub

V putování za magickou sílou stromů dneska zabrousíme za mýty, pověrami a lidovými báchorkami opředeným dubem. Otcovská síla přírody pomalu prostupuje krajinou, kterou majestátné kořenoví protkává už stovky let. Pojďme se do ní ponořit, mocné větve dubu už na nás mávají z dálky věků…
Jaký je dub?
Ve většině lidí tento „král stromů“ asociuje majestátnost, moudrost, sílu. A je tomu opravdu tak. Alespoň v našem zeměpisném pásu je dub bezesporu jedním z nejsilněji vyzařujících stromů a vládne mu mužská energie dvojího aspektu. Na jednu stranu tvořivá síla plodnosti, na stranu druhou ničivá síla války. Ne nadarmo staré národy spojovaly dub jak s božstvy úrody, tak s božstvy válčení – bohové, jimž je zasvěcen dub jsou kupříkladu severský Thor, slovanský Perun, keltští Taranis a Zelený Muž nebo římský Mars.
Když se budete chtít dát do řeči s dubem, většinou se setkáte s jeho pomalu, ale zato velmi silně pulzující energií. Dub není sprinter, ale vytrvalec, roste pomalu a dlouho, dožívá se velkého stáří a jeho síla není v údernosti, ale v houževnatosti. Ale přestože je dub silák s tvrdým dřevem a pevnými hluboce zapuštěnými kořeny, často umírá „násilnou smrtí“. Duby jsou více než jiné stromy náchylné k zásahům blesku, zčásti proto, že jako samotáři často stojí v jinak holé krajině, zčásti proto, že prý často rostou nad prameny spodní vody a dobře tak svádějí elektřinu. Ze všech vše jmenovaných vlastností vyplývá, že dub spojuje zemskou energii s energií ohně.

Dub a magie
Dub byl odedávna využívám k nejrůznějším magickým praktikám – jeho listí, kůra i plody se využívají k výrobě nejrůznějších odvarů a mastí, dřevo a větvičky k výrobě amuletů, staré duby byly hojně navštěvovány čaroději a čarodějnicemi, pod duby se věštilo, tančilo, kouzlilo i modlilo.
Hodně lidí si myslí, že dub byl hlavním posvátným stromem Keltů (a proto se jeho obliba dnes opět zvyšuje, přímo úměrně jak roste počet příznivců wiccy a dalších new age hnutí), ale není to tak docela pravda. Kelstké slovo drys (dub) a drus (posvátný strom obecně) bylo v minulosti často zaměňováno až splynulo do jediného výrazu – není tedy určitě pravda, že by byl pro Kelty dub hlavním či jediným posvátným stromem, ale významnou pozici mezi nimi rozhodně zastával. Ostatně pro většinu starých náboženských tradic a magických praktik byl dub stěžejním stromem.
Chcete-li využít sílu dubu, požádejte jej o pomoc a pevně jej obejměte. Jeho energie sice proudí pomalu, ale je silná a vytrvalá a pomůže vám překonat překážky nejen silou vůle ale také moudrostí. Dubové listí nebo větvičky slouží k odvracení nečistých sil, vykuřování dubovým listím zase usměrňuje energie, aby proudily správným směrem – ostatně duby často rostou na křižovatkách cest, spodních vod nebo energetických drah, jako by dohlížely na to, jestli všechno proudí tak, jak má.
Co se týče bylinkářství, z dubu se dá využít vše, ale nejčastěji se využívá kůra (nějaké bylinkářské rady najdete třeba tadyhle (http://magie-e.blog.cz/0811/dub-letni)). Listy jsou lehce halucinogenní, sušené se dají kouřit a nebo můžete žvýkat čerstvé. Druidové prý kouřili dubové listí jako součást věšteckých rituálů. Co se týče žaludů, když není dostatek obilí, dá se z nich mlít mouka, nebo se dají vařit a pojídat (nezkoušela jsem to, ale asi velká mňamka to nebude). Lepší bude využít žalud jako talisman, přinášející do vašeho života dubové aspekty – plodnost (a to jak fyzickou ve smyslu zdraví, tak i hmotnou, jakožto bohatství), vytrvalost, hojnost a sílu.
Moje zážitky s duby
Ačkoli jsem dlouhou dobu považovala dub za svůj nejoblíbenější strom, žádný jsem neznala. To se změnilo, když jsem začala podnikat před nějakými sedmi lety pravidelné výlety za zkoumáním lesa u nás na chatě.
První dub, se kterým jsem se setkala (a který rostl právě na té zmiňované křižovatce energetických proudů a vsadím svoji intuici, že i spodních vod), mi „představila“ ségra a nazvali jsme ho Stromovous. Tenhle mohutný starý dub shlížel na les a vždy, když jsem kolem něj šla, měla jsem pocit určitého řádu a stability, jakoby když tu je, tak je všechno v pořádku a harmonii. Bohužel ale píšu v minulém čase – tohoto nekorunovaného obrovského krále lesa před třemi lety pokáceli. Když jsem tehdy viděla jeho pařez a to prázdné místo v lese, kde předtím stál, rozbrečela jsem se.
Stromovous tvořil s dalšími dvěma duby (všechny rostly osamoceně mezi samými smrky) téměř rovnostranný trojúhelník, kterému jsme říkali U Stromovousů, jako v podstatě ještě děti jsme je se sestrou pasovali na jakési lesní dohlížitele a až teď s odstupem času vidím jak blízko jsme byli pravdě a jak teď les bez Stromovouse strádá, všechno je zarostlé býlím, trním a plevelem, stabilita je narušena a já jen doufám, že to někdo dá dokopy.
Možná by to mohl být můj nejoblíbenější dub, který roste kousek od Stromovousů. Zase je osamělý, kolem něj je jen houština ostružin a záplava malých smrčků. Je na něm posed, z něhož je krásný výhled do krajiny – na blízké kopce, vesnice a na les okolo. Ráda tam sedávám a poslouchám jak stromy zpívají a taky si s tímhle dubem ráda povídám a přijímám od něj energii.
Kolem rybníka u našeho domu taky roste spousta dubů, jednoho z nich jsem požádala, aby mi dal větvičku ještě než jí ztmavne a seschne listí na zimu a ta mi teď visí v pokoji a chrání mě před zlými energiemi. Poproste nejbližší dub, který máte v okolí o totéž a věřte, že se vám bude lépe spát:)
Zajímavosti nakonec
U nás rostou dva druhy dubu – letní a zimní. Ze školy si pamatuju, že mezi nimi byl nějaký rozdíl, ale teď jsem hledala jak zběsilá na netu a nic neobjevila, krom toho, že jeden má delší stopku u žaludu a druhý kratší. Je někdo, kdo ví více?:)
Znáte báji o severském bohu Odinovi? Ten, aby získal moudrost, se nechal oslepit a zavěsit se za nohu na větev stromu. Díky utrpení a slepotě fyzického zraku k němu přišlo čiré poznání a Odin se stal nejmoudřejším z Bohů. Proč to povídám? Protože podle báje visel Odin právě na dubu.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

12 thoughts on “Dub

  1. myslim že to jak se odlišuje zimní od letního má něco společnýho s listy :)

  2. My máme veliký starý dub na dvorku před domem. Jak tak tohle čtu, zajímalo by mě jesli ho sem někdo vysadil záměrně (do našeho domu jsme se přistěhovali). Taky mám v pokoji jeho větvičku :) Myslím, že rozdíl mezi zimním a letním je v tom, že jednomu (letnímu?) opadává listí na podzim a druhý ho má přes zimu a spadne až na jaře, ale nevím který je který. Jinak, máš opravdu krásný blog:)

  3. Markéta má pravdu, letní opadává na podzim a zimní na jaře :) Duby taky miluju, před dům jsme jich pár vysadili (ještě malinkých, vyklíčených v přírodě), jenže každý rok nám je při sekání městských trávníků posekali, pak jsme kolem nich zapíchali laťky a vyskládali kameny, laťky vytrhali, kameny odházeli a dubíčky nám stejně sesekli :((( Tuhle lidskou ignoranci nepochopím..

  4. Co se týče těch rozdílů.. dají se poznal podle listí. Když koukneš na jeden list, letní bude mít list u řapíku jakoby vyhrnutý (jakoby "pumpky" na léto), zimní bude končit přilnutím k řapíku… snad to nějak pomůže.

  5. Jojo:) letní dub má na konci u řapíku tzv. prdýlku a zimní ji tam nemá:D

  6. Děkuji za vysvětlení,který je letní a zimní. Dnes je těžké ochraňovat dřeviny, dnešní nájezdníci,já jím říkám klauzovci,rabují a kradou kde co.Přijedou vyrabují vzrostlý les aniž jim patří a  majiteli je povinost  vysazovat.Les roste tři generace .Tak se stalo mojí sestřa a nevyhýbají se ani alejím v městech pod záminkou nebezpečnosti. Stačí zajet na šumavu a zlédnout Březník – zoufalost. Najatí ochránci se přivazují k nemocným stromum a tak nepřímo likvidují další plochy které napadne kůrovec.Rozhodují "tzv odborníci z Prahy " o osudu všeho jako by naříklad na Šumavě žily idioti.Opak je pravdou -idioti opanovali již všechny instituce v Praze a tak to také dopadá.Jediné co je zajímá jsou prachy v šestimístných číslech a po nich potopa. Pepa

  7. Nechci se v tom moc "rejpat", ale Odin podle legendy visel na jasanu (Yggdrasil). Nebo existuje i jiná verze? Ráda se poučím :)))

  8. Stalo se vám někdy, že stojíte pod dubem a bez jakéhokoliv závanu větru na vás spadnou všechny žaludy na ráz? A na stromě nic už nezbyde? Když jsem mluvila jako malá s dubem tak se mi přesně tohle stalo. A poté z něj vycházela taková příjemná brnivá energie. Od té doby pod ním sedávám a povídám si sním. Může se stát strom vaším přítelem?

  9. [9]: pravda je, že když na to koukám, většina pramenů se zmiňuje o samotném Yggdrasilu, tedy jasanu, ale vím, že jsem někde získala informaci o tom, že se nejednalo o prastarý strom, ale o dub…takže možná jen mystifikuji a pravdu máš ty, díky za upozornění, ještě doověřuji;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *