Co nám říká naše páteř?

Pokud bych měla ze všech civilizačních chorob naší doby (diabetes, vysoký tlak, obezita, psychická onemocnění…) vybrat jedno, které je nejpříznačnější a snad i nejrozšířenější, byly by to problémy lidově řečeno se zády, tedy s páteří. Do jaké míry je to jen sedavým životním stylem u obrazovek počítačů a do jaké míry s tím souvisí i tlak moderní společnosti na výkonnost a úspěch, nechť si posoudí každý sám. Já osobně jsem se ale v životě setkala s tím, že páteř člověka je jako otevřená kniha jeho života a každý problém v jeho psychice se na páteři dřív nebo později odrazí.
Není taky divu – páteř je opěrný bod našeho těla, kterým procházejí všechny důležité nervy z mozku do zbytku těla. Poškodí-li se páteř, odnesou to většinou i nervy v ní a následky jsou mnohdy tragické a nevratné. Páteř je to, co naše tělo drží, ale také co mu umožňuje fungovat, cítit, pohybovat se, rozhodovat se. Je to zcela zásadní součást organismu a přímá souvislost s nervovým systémem umocňuje vliv psychického stavu na stav tohoto opěrného bodu nás všech.

Určitě také všichni znáte lidové výrazy, které k páteři, resp. zádům odkazují. Naložil si toho na hřbet moc; musíš to unést; nemohu to unést; nést si svůj kříž. A nejsou tím myšleny pytle s obilím nebo skutečná stlučená prkna do kříže, ale úkoly a události, které jsme na sebe naložili, které chceme splnit, což se ne vždycky daří.
Naši předkové tak asi podvědomě vytušili, že stres a velké množství úkolů se projevuje i na páteři, která jako by se pod neviditelnou tíhou ohýbala, různě kroutila, až bortila. Souvisí to se svalovým napětím, vyvolaným stresem, které pak tlačí na kostru a ta se pod tímto stálým a nefyziologickým (=nepřirozeným) tlakem postupně deformuje a bolí. Deformovaná nebo jen svalovým tenzem zablokovaná páteř navíc uskřinuje nervy, které nemohou pracovat správně a v těle vzniká problém, který neléčený a neřešený může přerůst až ve vážně obtíže.
Sama mám za sebou výhřez ploténky, který se mi stal před lety v pouhých devatenácti a vedl na nějaký čas k úplné paralýze pravé nohy. Nestačilo a dodnes nestačí jen cvičit, ale musela jsem pracovat i se svým myšlením, rozpouštět staré návyky, zlost, nenávist a vztek, které způsobovaly napětí a ubližovaly mé páteři a mě. Tahle zkušenost mě naučila, jak důležité je věnovat pozornost své páteři, nejdůležitějšímu opěrnému bodu těla, která se velmi obtížně a dlouhodobě napravuje.
V páteři máme 33-34 obratlů:
7 krčních (C1-C7), ty mají za úkol hlavně držet naši hlavu a otáčet jí, prochází jimi z mozku mícha, která pak inervuje zbytek těla, takže jejich poškození nebo zablokování je mnohem horší, než u zbytku páteře. Na psychické rovině souvisí hlavně s rozhodováním, zodpovědností za vlastní život a úkoly, které na sebe nakládáme.
12 hrudních (Th1-Th12), k nimž jsou připojena žebra a podílejí se tak na dýchání a správné funkci plic. Dýchání a srdce, uložené v hrudním koši, připojeným k těmto obratlům, na psychické rovině souvisí s láskou, jejím přijímáním i dáváním, se strachem a citovými problémy.
5 obratlů bederních (L1-L5), ty jsou velmi zatížené vahou horní poloviny těla, nesou na sobě tíhu hrudního koše, rukou a hlavy. Když se podíváte na kostru člověka, vidíte mohutnou klenbu hrudi a podobně rozložitou a masivní pánev, ale mezi nimi je jen tenoučká nitka bederní páteře. Bederní páteř tak bývá nejproblémovější oblastí a první se na ní projeví špatné návyky. Psychicky souvisí s životem obecně, jeho tíhou, protože právě bedra jsou tou částí zad, jež v přísloví zastupuje záda celá – říká se nést něco na bedrech. Inu, neseme tam celé naše tělo a celou naši psychiku. Zároveň bederní páteři ulevují v zátěži břišní svaly a tak všechno, co máme v břiše, má vliv i na bederní obratle, včetně trávení, močového měchýře a sexuality.
5 obratlů křížových (S1-S5), které srůstají v kost křížovou. Ta je součástí pánve, která nese většinu tíhy našeho těla a psychicky s ní souvisí otázka: „Jak to mám všechno unést?“
4-5 obratlů, které během tisíciletí vývoje srostly a tvoří kostrč, což je vlastně zakrnělý ocas. Díky jejímu tvaru a připojení chrupavkou ke kosti krížové můžeme sedět. Zároveň nám připomíná naše kořeny, odkud pocházíme a spojuje nás s matkou zemí.
Na následujících obrázcích je podrobněji rozepsána funkce jednotlivých obratlů:
Informace na nich uvedené nejsou dogma, spíš inspirace k zamyšlení nad sebou a svými návyky. Každý člověk je trochu jiný a i jeho psychické projevy na tělesné rovině se mohou lišit. Je lepší soustředit se spíše na oblast, na niž jednotlivý obratel ukazuje než na konkrétní zde popsaný problém.
Tento obrázek jsem před lety dostala od své fyzioterapeutky
a dodnes se k němu vracím, když mám nějaké potíže se zády.
Tento obrázek pak popisuje i další fyzické obtíže, které se ruku v ruce
s nemocnými či zablokovanými obratli mohou začít projevovat.
Více o tématu se dozvíte v rubrice Psychické příčiny nemocí.
A v tomto článku se dozvíte jak cvičit, aby záda nebolela.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

6 thoughts on “Co nám říká naše páteř?

  1. promiň, ale "psychické příčiny nemocí" je protimluv. tělesno a duševno je následkem duchovna. takže léčit následky je hezké, ale pokud neodstraníme příčinu, bude se následek vracet. a následek má původ v duchovní oblasti. duchovní oblast jsou čakry, a pokud dokážeme odhalit problém duchovního těla-čaker, můžeme odstranit i příčinu. pak se to i odrazí v následku. pokud si do čaker natahá člověk jakékoli cizí entity, pak i čakra nebude v pořádku a bude utlačován váš vlastní čistý duch-atman.

  2. Jo, jo… a místo toho, aby se vyřešila příčina, se dnes všechno řeší kucháním… vím, o čem mluvím, páteř mi pohromadě drží dvě titanové tyče a patnáct šroubů ;-)

  3. [1]: čakry nejsou příčina, kdes na tom byl? Čakry odrážejí stav našeho těla a ducha stejně, jako tělo, pokud nefunguje celý systém, nefungují ani čakry, ale oprava čaker ještě neznamená, že se opraví i zbytek, jsou to všechno spojité nádoby. A většinou nejsou potřeba žádné entity, bohatě stačí běžný život, aby psychika nefungovala jak má;)

  4. [3]: jasně že se hned neopraví zbytek, vše má svůj čas, vše je spojená nádoba, dokonce už ted věda připustila a prokázala, že geny reagují na naše chování a naopak. vše má nějakou příčinu a následek, čakry nejsou pouhým měřákem, jsou v první řadě zdrojem kvalit a vlastností, ty až pak odráží psychika a tělo. a jako první v čase také ohlašují nerovnováhu dříve než to člověk pozná psychicky a tělesně a než to objektivně i subjektivně zachytí lidské smysly.co je špatné a co je dobré neurčuješ ty,tedy tvá úroven intelektu, nad intelektem vždy více nebo méně stojí každého a nám společná podstata, která může být více nebo méně překryta a z tohoto důvodu jedinec nerozpozná nebo rozpozná. pokud někde chybuje, vždy je nerovnováha nejprve projevena v čakře. přece zákon příčiny a následku. pokud ti nerovnováhu způsobí z vnější strany srážka s lokomotivou, tak příčina nezačíná u lokomotivy, ale daleko předem úplně něco jiného co už se předem projevilo v duchovní úrovni. pokud nerovnováhu odchytíš hned u čakry, nemusíš si projít tím kolečkem v čase a prostoru. proto pokud ti nerovnováhu spustí vnější vlivy někoho, kdo je v nerovnováze, pak to na tebe, pokud nejsi v rovnováze má podstatný vliv. lidé hledají pravidla zákonu příčiny a následku někde vně,proto je kolem toho tolik atrakcí, tyto pravidla má každý v sobě a může se jimi řídit pokud si rozvine rozlišování na nejjemnější úrovni. v psychice to hledá psycholog, a stále hledá a hledá.ted zrovna náhodou čtu junga-vzpomínky, sny,myšlenky a on to říká takto: duše je značně komplikovanější a nepřístupnější než tělo. je takříkajíc jednou polovinou světa, která totiž existuje jen potud,pokud je si jí člověk vědom.proto duše není jen problém osobní, nýbrž světový a psychiatr má co činit s celým světem." oni už to psychologové a psychiatři vědí, že příčina není v psyché, ale ještě o něco "dále".

  5. zrovna na tom tvým obrázku páteře vidím křížovou kost a u ní ztráta síly. nevím, zda ti fyzioterapeutka říkala, že tato kost je dutá a sídlí v ní spící čistá duchovní síla kundaliní. kost  se také jmenuje os sakrum, čili svatá. pokud je v člověku probuzená, dovede uvolňovat věci fyzické, psychické i duchovní. člověk ji může vnímat v duchovní oblasti-čakrách, ale taky duševně a fyzicky, např v nervové soustavě. je všepronikající a sílu dodává.

  6. Děkuji za zajímavý článek plný víry a inspirace, dodala jste mi otuchy, děkuji :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *