Co je to amulet a talisman?

Stvořila jsem novou rubriku, která přinese informace o různých talismanech a amuletech, které můžete využít pro svoji ochranu a při různých rituálech, k posílení přinesení věcí do vašeho života. Ne každý amulet či talisman, o němž budu psát, jsem sama zkoušela, ale používám hodnověrné zdroje a vlastní praxi, abych tušila, zda ten který předmět může nebo nemusí fungovat.
Na začátek si ale musíme vymezit pojmy, co to vlastně je – protože talisman i amulet jsou dvě různé věci a mají naprosato rozdílné použití, ačkoli se při jejich výrobě postupuje podobně.
Základní popis výroby takového artefaktu naleznete v článku „Vkládání energie do předmětů“ a základy ochranné magie shrnuji i v článku „Základní ochranné amulety„.

Slovo amulet pochází z latinského amuletum, což znamená objekt, který ochraňuje nebo lékařský prostředek. Amulety tedy používáme ve chvíli, kdy se chceme před něčím chránit, ať už je to destrukce obecně a nebo nějaké konkrétní vlivy, jako nemoci, nenávist apod.
Oproti tomu talisman má původ v arabském talasm, rituál, které zase pochází z řeckého telos, cíl. Talisman nám má do života něco přinést, přitáhnout, nejčastěji štěstí nebo také hojnost, zdraví, lásku atd.
Oba předměty mají původ v dávných dobách a už naši předkové se přesvědčily, že fungují a jsou součástí tradiční magie po celém světě. Jako amulet či talisman může sloužit de facto jakýkoli předmět, nejčastější jsou ale:
kameny
přírodniny (větvičky, šišky…)
přívěšky v podobě symbolů (o symbolech v této rubrice)
runové přívěsky a cokoli s vyrytými runami (více o runách zde)
váčky naplněné bylinkami, kořením a dalšími předměty (ty se nazývají v lidové magii škapulíře)
předměty, které mají pro nositele zvláštní význam (dárky, nalezené předměty…)
ručně vyrobené předměty (náramky, pletené šňůrky…)
O konkrétních amuletech a talismanech se dočtete ve výše uvedené, k tomuto účelu založené, rubrice.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

2 thoughts on “Co je to amulet a talisman?

  1. Já jsem zase slyšel od kámoše definici, že amulet je třeba mít nasazenej; většinou jde o náhrdelník, náramek a podobně; prsten,čelenka, náušnice…se slovem amulet už neoznačuje, ač takový vlastnosti mít může. Naproti tomu talisman se nenasazuje; funguje, pokud ho máš v kapse, batohu, Zavazadle a podobně. A podle týhle definice tyhle 2 druhy magickejch předmětů rozlišuju já. Liší se definice v různejch zdrojích nebo to kámoš ví blbě?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *