chráníme přírodu

Chráníme přírodu? Ne – sami sebe.

V médiích je stále častěji slyšet o zamoření oceánů plasty, o devastaci ekosystémů kvůli palmovému oleji, o globální změně klimatu. Zdvihá se varovný prst a hrozí – je třeba chránit přírodu. Jenomže ve skutečnosti vlastně o přírodu vůbec nejde. Ta tu byla miliony let před člověkem a bude tu i miliony let po něm. Druhy vymíraly v historii mnohokrát a to mnohem masověji, než nyní. A nové druhy pak nastupovaly na jejich místo. Nic nového pod sluncem. Zničíme-li ale životní prostředí, budeme to my, kdo zahyne.

 

Člověk potřebuje přírodu. Příroda nepotřebuje člověka.

Během stovek milionů let zažila naše planeta mnohé zvraty. Po éře jednobuněčných organismů přišla éra drobných korýšů v mělkých mořích. Po nich se objevili majestátní dinosauři. Ale i ty nakonec Země smetla ze svého povrchu.

Kontinenty se hýbaly, rostla pohoří a propadala se údolí. Přicházely a zase odcházely doby ledové. Moře se vylévala z břehů a řeky měnily svůj tok. A život stále existoval, měnil se, vyvíjel, přetvářel.

Nyní planetě vládne člověk. Nebo si to o sobě alespoň myslí. Ale člověk nemá moc Zemi skutečně uškodit. Plasty, jaderný odpad, spálená země, rozvrácené ekosystémy, znečištění, smog… s tím vším si příroda dřív nebo později poradí. Pokud ale budeme dál neurvale brát z bohatství Země, pokud budeme zasahovat do klimatu, lesních porostů či do biodiverzity druhů, pokud budeme zasypávat oceány odpadem, můžeme jednoho dne zjistit, že to my umíráme.

My, lidé, přírodu potřebujeme. Její produkty – jídlo, nerosty, kyslík k dýchání – jsou pro nás životně důležité. Zato my jsme přírodě úplně ukradení. Přežila horší věci, než je člověk. To pod sebou si podřezáváme větev, když ničíme, špiníme a odlesňujeme. Když chráníme přírodu, chráníme vlastně náš druh před vyhynutím.

 

Až bude utržena poslední rostlina, až bude zabito poslední zvíře, až bude poslední řeka otrávená, pak teprve lidé poznají, že peníze se nedají jíst.

indiánské přísloví

Kdyby příroda mohla mluvit

Existuje moc krásné video, kde je toto poselství jednoduše a srozumitelně shrnuto. Možná bychom na něj měli myslet, až kvůli svému pohodlí a lenosti nebo kvůli touze po penězích zase zasadíme další šrám životnímu prostředí. Jsme to nakonec my, koho zraňujeme.

A co s tím můžeme udělat? Přečtěte si pár článků na toto téma nebo se rovnou zastavte na povídání o Zero Waste životním stylu v obchůdku Angelum Lucis. Nikdy není pozdě začít. Pamatujte – děláme to pro sebe.

Ekologická novoroční předsevzetí

Zero waste – co to je?

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

1 thought on “Chráníme přírodu? Ne – sami sebe.

 1. V čistějším prostředí jsou zdravější lidé. Rostliny mají vyšší obsahy živin.
  Začíná to tak, že lidé jsou pyšní a otrávení v povaze. Pak jim z úst vychází jedovaté řeči, chovají se jedovatě k přírodě a ta je z toho otrávená. Z otrávené umírající přírody ten toxický odpad nacházíme v plastových obalech a kupujeme za náročně vytištěné peníze z penězovodů, které jsou vypodložené, víc než zlatem, právě tím jedem z duše a povahy lidí.
  Celým koloniím ropáků by se ve velkoměstech líbilo a za městem, tam je pro ně ideální camping.
  A je to vidět na poradách managementů ve firmách, jak se nedovedou mobilizovat bez přetahování se v zavádějících tématech a způsobech komunikace. Kde v některých firmách to vypadá, jako by nejvíc energie v debatě mělo být spotřebováno na vzájemné hašteření a opravdová snaha o spolupráci a zaměření se na výsledek a DÍLČÍ KROKY jaksi chybí.
  Pak není divu, že se vyrobí neekologický produkt, nebo je výroba celá neekologická, když se neohlídají všechny souvislosti a nestaví se od základů směrem k cíli. Základem je komunikace, kde naslouchá jeden druhému a všichni společně se naučí vnímat potřeby přírody a celé společnosti.
  Proč monopoly i menší fabriky potřebují kouče a externí pomoc pro optimalizaci výrobních procesů, marketingový průzkum? Protože konečně se zjišťuje, že je potřebné znát zákazníka, životní prostředí, znát co doopravdy „trh potřebuje-lidé potřebují“.
  A znát jak toho dosáhnout se vším všudy, co k tomu náleží a co do toho vstupuje. A to, jak z procesního hlediska, organizačního, výrobního, strojního, developerského, atd. Od základu inženýrských sítí a ideje zákazníka, jeho směru.
  A motivovaného, zodpovědného člověka ve společnosti. Jsme tu jeden pro druhého a příroda je tu pro nás a mi pro ni.
  Sedíme na ní, chodíme po ní, plaveme a běháme. Není přece cílem člověka podkopat si zem pod nohama, ale mít na zemi pevné základy pro náš život.
  Základ je v našem myšlení a uvědomění si toho, co chceme a čím si utváříme štěstí.
  Ať dovolená nevypadá takto: https://www.youtube.com/watch?v=ju_2NuK5O-E

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *