Cerridwen

Cerridwen
tradice: keltská
atributy: moudrost, věštění, měsíc, čarodějnictví, sklizeň, matka
další jména:
podobná božstva: Hekaté, panna Marie, Odin, Freya, Isis

Ve starokeltské tradici byla Cerridwen důležitou bohyní hned z několika důvodů – symbolizovala plodnost, prasata, obilí a měsíc a byla zčásti matkou a zčásti stařenou (Keltové rozlišovali tři stádia ženy-bohyně pannu, matku a stařenu, každá měla rozličné atributy a díky této trojici se v jejich mytologii často objevují tzv. Trojné bohyně, tedy ty, které mají všechny aspekty zastoupeny ve své osobě).
Nejdůležitější však byl její kotel Amen ve kterém vařila nápoj moudrosti zvaný Greal – jistě si vzpomenete na krále Artuše a jeho honbu za svatým grálem. Protože první verze Artušovské legendy byla ještě předkřesťanská, oním předmětem, který se Artuš a jeho družina snažili získat byl nejspíš tento nápoj moudrosti.
Po vypití čarovného grealu získá dotyčný veškerou moudrost světa, včetně vidění věcí minulých a budoucích. Podle legendy se tohoto nápoje při vaření omylem napil Cerridwenin sluha Gwion – trocha nápoje mu vystříkla na prsty a on si je olízl. V tu chvíli vše věděl a znal a protože mu bylo jasné, že bohyně bude pěkně zuřit, utekl pryč. Ale moudrá Cerridwen ho začala pronásledovat a i když se změnil v kámen, trávu nebo zvíře, vždycky jej odhalila. Nakonec se vyděšený a uštvaný Gwion proměnil v zrníčko, ale bohyně ze sebe udělala kuře a milé zrnko sezobla. Jenomže zrníčko v jejím břiše zaklíčilo a z tohoto spojení se pak zrodil bard Taliesin.
Cerridweniným manželem byl Tegid a spolu s bohyní měli tři děti – syn Avagdu byl prý nejošklivější dítě na světě, druhý syn Creivry zase nejkrásnějším a třetí syn Morfan byl obávaným bojovníkem, jehož se báli všichni nepřátelé.
Bohyni Cerridwen můžete požádat o pomoc při rituálech sklizně, což v dnešní době moc nefrčí, ale také se s ní radit ohledně moudrosti, věštění a magie měsíce. Mimoto se s Cerridwen setkáváme častěji, než si uvědomujeme: právě ona, moudrá starší žena která míchá nápoj v kotli, byla předobrazem čarodějnice na svátek Halloween, který se také vyvinul z keltských tradic.

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

5 thoughts on “Cerridwen

  1. No vida. Vlastně mne fascinují všechna božstva, ale nejspíš jsem o těch řeckých věděla přespříliš ;)

  2. Ne že bych ti do toho chtěla mluvit, ale jestli hodláš být podrobná, nebylo by praktičtější "Bohové, mocnosti, mistři" dále rozdělit? Málo jich právě není.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *