B.Werber: Tanatonauti – Cestovatelé za hranice smrti

TANATONAUTI – CESTOVATELÉ ZA HRANICE SMRTI
Autor: Bernard Werber
Rok vydání: 2009 (česky), 1994 (originál)
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 541
Není obvyklé, abych v rubrice „knihovnička magie“ recenzovala beletrii, ale v tomto případě musím udělat výjimku. Kniha Tanatonauti je sice románem na pomezí sci-fi a mysteriózna, ale je prodchnutá mnoha úryvky z nejrůznějších mytologií a hlavně obsahuje mnohem hlubší podtext, než by se u prostého sci-fi příběhu mohlo zdát.

O čem kniha je:
Od začátku sledujeme příběh pohledem Michaela Pinsona, ne zrovna sympatického chlapce, který je tak trochu divný a nemá žádné kamarády. Postupem času dospívá a nachází si nejlepšího a zároveň jediného přítele Raoula Razorbaka. Ten je, k nelibosti Michaelovy rodiny, fascinován smrtí a vším kolem ní. Když se cesty mladých mužů rozdělí, Michael se vrhne do studia medicíny, konkrétně anesteziologie. Po dvaceti letech, kdy je již lékařem, ale stále stejně zoufalým podivínem bez přátel či ženy, se do Michaelova života Raoul vrací s podivnou prosbou. Aby pro něj Michael zabíjel lidi. Nejde však o nájemné vraždy, ale o seriózní, ačkoli velmi kontroverzní výzkum, co čeká člověka za hranicí života. Otázka zní – co je po smrti. Financováni vládou Michael s Raoulem a dalšími postupně odkrývají tajemný závoj smrti. Aby se jejich dobrovolníci dokázali odpoutat od těla a zase se do něj vrátit, hledají časem tanatonauty zejména v řadách nejrůznějších mystiků, jogínů a kněžích. Posouvají hranice poznání dál a dál do říše smrti a vstoupí až do místa, která většina náboženství nazývá nebem či rájem, setkají se s anděly a ukážou lidem něco, co mělo navždy zůstat před nepovolanými zraky skryto.
Proč si knihu přečíst:
Moje cesta k Tanatonautům byla velmi zajímavá a spletitá. Poprvé jsem totiž na knížku narazila ve vlakovém kupé, kde ji četla spolucestující slečna a mě zaujal její název. Požádala jsem ji, zda si mohu knížku prohlédnout a přečetla jsem si anotaci, která mě přesvědčila, že si to musím přečíst. Ale než jsem se k tomu dostala, úspěšně jsem zapomněla název. Po hledání všemožných variací jsem nakonec požádala lidi na jednom knižním fóru, zda by mi nemohli pomoci. Popsala jsem zhruba to, co jsem si o ději z anotace pamatovala a na název knihy si konečně někdo vzpomněl. Pak už jen dlouhé čekání, než bude v knihovně volná a konečně jsem si knížku přečetla.
A jsem za to moc ráda. Ačkoli se děj někdy vleče ne úplně záživně, hlavně kvůli častým odkazům na různé pověsti a mýtické příběhy, poselství knihy je velmi silné. Ukazuje, co by se stalo, kdyby se nevědomé lidstvo příliš brzy dozvědělo všechna tajemství vesmíru, varuje před pýchou ega a v neposlední řadě poměrně přesně popisuje to, co mnoho jiných učení – tedy „život po životě“. V knize se setkáme s „peklem“, kde člověk čelí svým strachům, světelným tunelem, ale také „nebem“, kde andělé váží život každého člověka a nabízejí mu podle toho následující inkarnaci. I vyústění příběhu nese velmi silné poselství a rozhodně knihu doporučuju nejen těm z vás, kdo si chtějí přečíst zajímavý a neobvyklý příběh z „říše smrti“, ale i všem, kdo si někdy stejně jako já kladete otázku „proč lidé nechtějí prohlédnout“.

Lúmenn

Jsem devětadvacetiletá blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *