Adventní kalendář naruby

Na začátku adventu jsem narazila na velmi podnětný vánoční nápad na facebookové stránce EKOVánoce, který jsem s vámi sdílela i na Fb stránce Posla světla. Jde o „obrácený adventní kalendář„. Nečekejte nic takového, jako že si máte svůj kalendář s čokoládkama pověsit vzhůru nohama nebo je třeba místo jezení do okének vkládat. I když s tou druhou možností už budeme pravdě o kousek blíž. Koncept obráceného adventního kalendáře totiž skutečně předpokládá, že místo braní si věcí budeme věci dávat. Co to znamená?

Ne, o svoje čokoládky nepřijdete:) Ani je nemusíte dávat hladovějícím bezdomovcům (i když asi i to by jistě prospělo nejen těm bezdomovcům, ale i vašemu zdraví:)). A vlastně o čokoládku vůbec nejde.
Určitě to znáte – nejen s Vánocemi, ale tak nějak během roku se nám doma hromadí spousty věcí. Některé z nich si koupíme z náhlého rozmaru a po příchodu domů už nákupu litujeme. Někdy zase špatně odhadneme velikost oblečení a to na nás buď plandá nebo se do něj nevejdeme. A tak ho strčíme do skříně s tím, že do něj zhubneme/přibereme, ale ono už roky leží stále na stejném místě a ručička váhy ukazuje pořád stejnou hodnotu. A co teprve nevhodné dárky – třeba od různých vzdálených tetiček a bratranců, co vás naposledy viděly jako malé děti. Kolik úplně zbytečných mističek, hrnečků, plyšových medvědů a prostírání už takové příbuzenstvo nadělilo.
Když všechny ty nevhodné dárky a nepromyšlené nákupy sečteme, obvykle z toho vyjde pořádná hromada věcí, které se nám doma jen tak povalují a nemáme pro ně využití. To ale neznamená, že pro někoho jiného by nemohly být užitečné! A o tom právě je adventní kalendář naruby.
Každý adventní den odložte jednu nepotřebnou věc do připravené krabice – může to být oblečení, ale taky nádobí, knížky, hračky nebo elektronika. Prostě cokoli, co nepotřebujete, nepoužíváte, ale je to stále funkční a nezničené. Po Vánocích pak všechny tyhle nepotřebné věci darujte na charitu, například do některého z charitativních obchůdků, které takové věci prodávají za symbolickou cenu a z výtěžku financují svou nadaci. U nás v Brně takové obchůdky provozuje třeba ekologický institut Veronica. Můžete se ale také zaměřit hlavně na oblečení a to pak darovat do některého ze sběrných kontejnerů na charitativní textil. Seznam sběrných kontejnerů Charity pro jihomoravský kraj je zde, pro jiné kraje ale určitě poradí google. Tyto kontejnery provozuje i Červený kříž, jeho seznam najdete tady.
Tato fotka ze stránky EKOVánoce pro mě byla prvním impulsem.
I pokud nemáte možnost ve svém okolí věci darovat na charitu nebo se bojíte, že byste to nakonec z nedostatku času neudělali, můžete si adventní kalendář naruby udělat jen tak sami pro sebe. Zbavíte se nepotřebných starých věcí, pročistíte tak svůj byt a při úklidu můžete pustit i některé staré vzorce a emoce, spojené třeba právě s těmi věcmi. Energie také snáz proudí a do života snáz přicházejí nové věci, když se umíme s lehkostí zbavit starého a udělat tak místo pro nové. Takže plná popelnice starých krámů v adventu třeba přinese překvapivě bohatého Ježíška:)
A takhle zatím vypadá můj „adventní kalendář naruby“:)
Já jsem to pojala tak, i tak. Část věcí, které hážu do připravené krabice, chci darovat právě do charitativního obchůdku, část vím, že už chci trvale vyhodit. Abych ale jen nenaplnila bednu hromadou starcýh roztrhaných hadrů a příliš si to nezjednodušila, dělám to následovně. Každý den od 1.prosince do Štědrého dne ráno přijde do krabice buď jedna věc na darování charitě nebo dvě věci na úplné vyhození.
Dneska je dvanáctého a musím říct, že ačkoli jsem si prvního říkala, že mám hromadu věcí, kterých se už dlouho chci zbavit, začíná to jít čím dál pomaleji a zmocňuje se mě ten pocit ůále, tohle by se přece ještě mohlo hodit…“. Každopádně v krabici už mám 10 kousků na charitu (většinou hurá nákupy oblečení, co mi nesedí) a 4 kousky na vyhození (většinou totéž, jen ve stavu, který už není k dalšímu použití). Ale advent je teprve v půlce a krabice se plní:) Kromě občasného trnutí, že „to přece ještě nemůžu dát pryč, do toho přece ještě dorostu“, mám ze zvětšující se hromádky věcí, co půjdou z domu moc dobrý pocit a každý den už se těším na další ráno, kdy zase něco poletí do krabice a já budu zase o fous lehčí – myšleno samozřejmě energeticky.
A protože, jak jsem psala, je advent už v půlce, je nejvyšší čas se pustit do obráceného adventního kalendáře:) Co vy na to? Připojíte se?:)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

6 thoughts on “Adventní kalendář naruby

  1. Mám spoustu hnusného a děravého oblečení, které by ani charita nevzala. A vyhodit to? Je to škoda. Vždyť se to přece může hodit.

  2. Je to hezký, ale já se teda se svojí neustálou potřebou hromadit nezúčastním :D Nesnáším cokoliv vyhazovat a dávat pryč, protože mi přijde, že v tu chvíli se to začne strašně moc hodit :D Tohle je moje noční můra :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *