práce z domu

5 důvodů, proč je práce z domu skvělá a 5 důvodů, proč není

Jako majitelka internetového obchodu a příležitostná novinářka na volné noze už téměř rok pracuji výhradně z domova. Pro mnoho lidí je práce z domova splněným snem. Některé firmy dokonce tzv. home office nabízejí mezi benefity. Jenomže každá mince má dvě strany a tak vám přesně to, co je na práci z domu úžasné, může brzy začít lézt krkem. A tak je následujících pět důvodů, proč je práce z domu skvělá, zároveň pěti důvody, proč není skvělá ani trošku…

1) Nikdo nad vámi nestojí a neříká vám, co máte dělat

Úžasné!

Pokud je váš šéf prudič a na stopkách měří i vaši cestu na záchod, je příjemné být chvíli svým vlastním pánem. Sami si můžete zorganizovat svůj čas, seřadit si úkoly od nejdůležitějších po nejméně důležité, sami si určit pauzu na kafe a bez všudypřítomného dohlížitele třeba po očku juknout na facebok. Nikomu se nezodpovídáte a když nestíháte, nikdo vám nešlape po krku.

Ouha!

Jenže nepřítomnost autority často chodí ruku v ruce s prokrastinací. Když nad sebou nemáte drába, který hlídá váš deadline, snadno sklouznete k odkládání. A tak se z pauzy na kafe stane celé odpoledne a z juknutí na facebook dvouhodinové scrollování. Úkoly máte sice krásně seřazené a zorganizované, ale to, že jste si je přehledně označili barevnými papírky je ještě blíž k dokončení neposunulo.

2) Nemáte pevnou pracovní dobu

Úžasné!

Kdo by měl rád ranní vstávání. Při home office většinou nemusíte z pelechu už za tmy, ale klidně si můžete přispat a první maily pročítat s čerstvě rozlepenýma očima až v hlubokém dopoledni. Když navíc chcete ve středu dopoledne nakoupit v poloprázdném obchoďáku a v pátek po obědě zajet pro auto do servisu, nemusíte hledat výmluvy pro šéfa. Jste pánem svého času.

Ouha!

Brzy však zjistíte, že dlouhé vyspávání musíte vynahradit podobně dlouhým ponocováním. A všechny ty volné hodinky během týdne pak naháníte o víkendu. V době, kdy vaši přátelé, co pracují od devíti do pěti, zaslouženě odpočívají, vy doháníte termíny, řešíte maily a tlučete hlavou o stěnu, proč jste to neudělali místo úterního dopoledního šlofíka.

3) Nemusíte cestovat do práce

Úžasné!

Venku mrzne, sněhu po kolena, autobusy plné chrchlajících lidí. Nebo naopak palící slunko, hic jak na poušti a rozkopané silnice s tradičními letními zácpami. A mezi tím vším se den co den hartusit do práce a pak zase domů. Vás se to naštěstí netýká. Jaká to úleva.

Ouha!

To, co jste dřív dělali jakoby mimochodem, jen tak „cestou z práce“ se najednou stane náročnou plánovanou expedicí. Navíc nevyužijete měsíční jízdenku, takže si každou cestu pečlivě promýšlíte a snažíte se na ní stihnout co nejvíce věcí, když už si musíte kupovat lístek na tramvaj. Jednou za týden se tak vracíte domů obtěžkání všemi těmi kabáty z čistírny, léky na předpis, dopisy z pošty a drobnými nákupy a z cesty do lidské džungle, jíž jste v bezpečí své jeskyně odvykli, se vzpamatováváte až do večera.

4) Vaše kancelář je váš obývák

Úžasné!

V papučích až k pracovnímu stolu. Pijete ze svého oblíbeného hrníčku, který vám ve společné kuchyňce nikdo neotluče. Do uší vám hraje vaše oblíbená muzika a to tak nahlas, jak jen chcete. Kancelář si můžete rozložit třeba i na gauči nebo na zahradě. Lambáda.

Ouha!

No jo, oblíbený hrníček. Jenže ten je právě špinavý. A když už ho myjete, vezmete spolu s ním i zbytek nádobí. Pak ještě utřít linku, zamést a neškodilo by i vyprat prádlo… A jsme zase u bodu jedna. Navíc kancelář na gauči či na terase funguje jen na propagačních letácích. Ve skutečnosti se gauč pro pořádnou práci nehodí, jen vás bolí za krkem z nepřirozené pozice u notebooku a do všeho se vám pletou psí chlupy. Na zahradě zase fouká tak, že za chvíli sundáváte papíry z plotu.

5) Nemusíte řešit, co si ráno vezmete na sebe

Úžasné!

Už žádné ranní mordování u zrcadla a věčné „nemám co na sebe“. Nemusíte řešit make-up, ani si přepečlivě foukat vlasy. Stačí pohodlné tričko a tepláky, vlasy do drdolu a tradá.

Ouha!

Tričko a tepláky jsou sice úžasně pohodlné, jenže k čemu vám pak je ta skříň plná krásného oblečení? Aby se na vás koukala vaše kočka asi ne. Navíc, kdo by doma seděl v upnuté sukni a botách na podpatku. Každý výlet do civilizace, třeba ten z bodu tři, se tak stane vzácnou možností, jak ukázat pestrost vašeho vkusu a vy se ven chystáte doslova hodiny. A nebo rezignujete a tepláky a tričko začnete nosit i do divadla…

Pracujete z domova? Je vám podle vás co závidět nebo jste se poznali v některém z těchto pěti bodů? Pochlubte se v komentářích :)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

4 thoughts on “5 důvodů, proč je práce z domu skvělá a 5 důvodů, proč není

 1. Povedený článek! Já třeba chodím do kanclu ráda. Pokecám s kolegy, lépe se mi tam soustředí a na spoustu věcí je jednodušší se zeptat v kanclu než obepisovat lidi přes Skype.

  Na druhou stranu, jakmile mi není dobře nebo si potřebuji během pracovní doby něco vyřídit, tak ráda využiji možnost zůstat doma na home office. Za mě ideálně 80/20 ve prospěch práce v kanceláři.

  Obdivuji všechny, co práci z domu provozují dlouhodobě. V nouzi ji také zvládám, ale ten lidský faktor mi pak hrozně chybí…

 2. Kdysi jsem měl home office, to ještě nebylo zakotvené v zákoně, že by se měli zaměstnavatel se zaměstnancem pořádně dohodnout na podmínkách. Bylo by to zajímavé jedině asi v případě, kdyby se přesněji dohodnuly podmínky.
  Jde o to, jaké jsou pracovní úkoly a jak je potřeba být v osobním kontaktu, například ohledání situace na konkrétních pracovištích firmy. Podle mě je to v mnoha profesích přiměřené tak ty dva dny v týdnu být doma a někdy třeba tři dny výjimečně. V Německu na to nahlíželi velmi pozitivně, zvyklí, že stejně spolupracují s Čechy na dálku přes vzdálenou plochu ( remote desktop), například Microsoft communicator, nebo jinou technologii voip, videokonferencí, či audiokomunikace přes PC, v rámci Virtual private network.

  Výhoda je ta, že se nemusí daleko jezdit, třeba do zahraničí, nebo do vzdálených měst. Protože firmy jsou rozesety všude možně.
  Bohužel někteří zaměstnavatelé k tomu přistupují s očekáváním, že za stejnou odměnu budete makat daleko víc než na pracovišti. O nějakém koukání někam na FB asi nemůže být řeč. Protože se přihlašujete do sítě jako v práci a pracujete v softwarech, které nepřetržitě ukládají výsledky vaší práce , které jsou dohledatelné. A mnohdy komunikační nástroje s kolegy jim ukazují vaši přítomnost, takže pokud jste na záchodě, nebo si vaříte čaj, vědí, že nešaháte na klávesnici.
  A když máte být na PC k dispozici, nemůžete na dlouho mimo PC, do obchodu, musíte to hlásit kolegům, jako když děláte přerušení v práci. Má to nevýhodu, když se vám někteří mstí a špatně komunikují, protože vám závidí, že jste doma. A přitom si neuvědomují, že není co závidět, protože vy makáte, jak fretka a musíte ukládat průběžně výsledky, aby se na druhém konci mohli podívat, že máte progress.
  Home office není totéž , co práce o dílo. Home office je v podstatě to samé, jako když jeříb utrhne vaši kancelář v práci a odveze jinam. Vy navíc přijdete o sport chození do práce a ztrácíte pohyb.
  Home office je dobrá věc tam, kde je pracovník již zaveden, zapracován, již tak nějak má na pracovištích ošahané natolik, že se dá vše řešit videem, ukázkami na vzdálené ploše, červenými kolečky a šipkami na obrázcích. Popisky. A když jsou na pracovišti komunikativní lidé. Je to hodně o dobrých vztazích.
  U starších zaměstnanců by to mělo být samozřejmostí nabídnout home office, aby mohli pečovat o své zdraví. Ale i u dojíždějících, tak asi po půl roce. Dříve jen v jednodušších pracích.
  Je potřeba se dohodnout v jakých dávkách bude komunikace probíhat a jak se budou domlouvat dálkové schůzky ke komunikaci, například 5 minutové hovory. A některý den třeba desetiminutovky. Je možné také poslouchat při práci na dálku i půlhodinovou, či hodinovou poradu několika lidí najednou a po oslovení svého jména se zapojit do hovoru. To se oceňuje v mezinárodní spolupráci. Při poradě také účastníci hlasité porady chatují mezi sebou ve společném chatroomu, kde si dávají jednoduché poznámky a náměty k debatě. Řečníci mezi hlasitým projevem sledují chat a reagují potom v řečnické – hlasové diskusi.

  Vždy je to o dohodě na přibližném rytmu práce. Spolupracovníci na dálku vyplňují také v outlooku, nebo jiném nástroji program svého plánu časového rozvrhu a podle toho si domlouvají společné konzultace, tak, že všem plánovaným kolegům přijde zpráva, že je návrh schůzky, který schválí nebo posunou termín. Až se shodnou na čase virtuální schůzky, pak všem kolegům z plánované skupiny vyskočí popup , vyskakovací message, že je za deset minut schůzka.
  Někde volí místo konferenčních audio video konferencí s chatem a remote desktopem, formu webináře, což je dobré řešení na semináře, školení , atd.

  Aby dobře fungoval home office, je potřeba ochota lidí, dobré komunikační schopnosti všemi cestami a eventuelně ochota hned další den přijet v případě, že je mimořádná situace na pracovišti. Jde tedy o určitou pohotovost, i když jste doma.

  Velmi záleží na druhu práce a na tom, jak častý je potřeba přímý kontakt s fyzickými pracovišti firmy. Nebo, co se dá na dálku chráněným a šifrovaným způsobem poslat, nebo uložit na síťové úložiště. K určitým složkám se i na dálku přihlašují zaměstnanci přes specificky nastavený čip s přístupovými právy, jen do určitých sektorů. A vše je ošetřeno smluvně, i to o čem se nemá mluvit a poučení o zásadách ochrany všech dat, aby se nedostaly jiným osobám. Jak zacházet se šifrovanými počítači a šifrovanými vnějšími úložišti, pokud nejsou blokovány.

  Důležité je stanovovat si dílčí úkoly tak, aby zároveň byl vidět pokrok a zároveň, aby nebyl pracovník tlačen do nadměrné zátěže. Aby tam ty chvíle přerušení byly možné naplánovat, aby vůbec přítomnost doma využil. Pracovní stres, či zátež, i když má poměrně běžný nápor, tak po skončení pracovní doby má člověk pocit , že je v práci , dokud neuklidí třeba pracovní počítač do kufru a neodejde se projít ven. Nebo dokud neodejde se bavit se členy rodiny, nebo známými ze soukromí, někam dost daleko od místa pracovní zátěže.

  A nesedat po skončení práce ke stejnému stolu. Má to odpočinkový efekt. Opravdu vypnout koncentraci a pracovní rušnost a odpočívat.

  Je to tedy dobrá věc, ale je potřeba důkladně rozplánovat a dělit si čas, plánovat komunikaci. Jsou i firmy, kde home office říkají jen jako pořekadlo, asi takto: Tak to klidně udělejte o víkendu. ( Ale nechce se jim ten váš víkend ani platit a ještě vás úkolují nad ránem ze soboty na neděli a v neděli večer se zeptají, tak co, jak to jde.)
  Tedy snahu ukrojit vám veškerý volný čas a zdarma.

  Takže neponechat zákazníky a zaměstnavatele v nejistotě, ale říci, nebo nastavit automatickou odpověď, „Budu se vám věnovat, tehdy a tehdy“. Organizovat čas ve spolupráci s ostatními. Atd…Jsou firmy a země, kde se už mnoho let pracuje a komunikuje se všemi technickými možnostmi, v tom je řada českých společností ještě 20 až 30 let, jak se říká …zpátky na stromech, co se týká modernizace systémů a pracovních návyků efektivity práce. K tomu slouží soustavné vzdělávání, aby byl pokrok.

  A myslím, že částečné home office by mělo být umožňováno otcům a matkám s malými dětmi. Protože mladá lidé ztácí kvůli práci rodinu, anebo mají rodinu , jsou soc. a pro změnu pak nemají práci. Takže je potřeba, aby práce byla flexibilní, nejen pracující , aby byli flexibilní.

  Život je spojení práce a rodinného života. Ani jedno a to druhé se nedá vynechat.
  Nová doba automatizace má sloužit lidem, aby bylo možné kolem nějakého základu pružně modelovat, kdy je potřeba pracovat déle a kdy naopak je potřeba věnovat víc času rodině a zdraví.

  Pokud nebude rovnováha mezi prací a odpočinkem, lidé budou končit v práci zničeni a rovnou je odvezou v truhle. Pokud nebudou mít možnost vhodného uplatnění , pak pro změnu bude nárůst jiného chaosu ve společnosti.
  Lidé potřebují dýchat. Nádech a výdech. Práce, odpočinek. A to vše, aby bylo zábavné, případně se zábavou doplňovalo před odpočinkem. Příjem energie, výdej energie. Vše v harmonii. Až mi bude 70, chci jet na dovolenou na nějaké pěkné místo, sednout si na balkon hotelu, a pracovat. V podvečer si skočit zaplavat k moři s manželkou, když se jí bude taky chtít. A jít spolu na procházku promenádou. Zkrátka, práce zábavou a zábava i rodina. Nějak to mít rozplánované společně.

  https://www.youtube.com/watch?v=OcLbZFS4Ge8

 3. Pracuji jako překladatelka a souhlasím. Pro mě to má ale pořád víc výhod, protože trpím úzkostmi, kvůli kterým bych normální práci dělala jen s velkým vyčerpáním. Ještě bych dodala, že práce z domu často přináší nepochopení ze strany lidí, kteří to neznají. Když si zavedu nějakou rutinu, ostatní si myslí, že jsem kdykoliv k dispozici a neberou ohled na to, že se snažím udržet nějaký řád. Nebo si myslí, že celé dny koukám na seriály, když jsem zavřená u počítače.

  Takže až na občasná nedorozumění jsem ráda, že můžu spát do desíti, protože brzké vstávání mi spustí úzkosti a neudělám nic. Že když jsem nachlazená můžu pracovat z postele nebo si odpočinout a nemyslet na to, jestli mě nevyhodí a co chudáci kolegové, kteří pracují za mě.

 4. To je moc hezky a hlavně vtipně napsané :) Já když jsem začala dělat překladatelku na volné noze, tak jsem si taky říkala, jak se sakra přiměju k tomu, abych doma byla vůbec produktivní. No a další věc byla, jak to udělám se sebou, abych nevypadala za chvíli jako hastroš :D No zastavila jsem se tady http://www.permanent-makeup-praha.cz/permanentni-make-up-ocnich-linek/ a vyřešila ten druhý problém :) S tím prvním pořád bojuji :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *