10 bodů pro lepší život (a proti stárnutí)

Nedávno jsem v nějakém lifestylovém časopise objevila článek o stárnutí a o tom, čím je vlastně způsobeno. Vědci jej dle jedné teorie přikládají tzv. telomerám, což jsou součásti našich chromozomů, naší DNA. Pokaždé, když se buňka dělí, telomery se o ždibíček zmenší, až jsou nakonec tak malé, že se buňka není schopna znovu dělit a odumře. Máme tedy v sobě zakódované jakési buněčné hodiny, která pomalu ukrajují z našeho času tady na zemi.
Pod tímto článkem bylo sepsáno desatero proti stárnutí, tedy rady a tipy, které zabraňují telomerám scvrkávat se příliš rychle a tím oddálit okamžik úplného ukončení buněčného dělení, smrti. Když jsem si ten seznam četla, upoutalo mě, že všech deset bodů jako by právě vypadly z nějaké esoterické či duchovně vzdělávací knížky. Vždyť všechny ty věci dnes a denně lidem doporučují různí „guruové“ a „koučové“ a „vědmy“. Na každé stránce o vědomém žití i u mě na Poslu světla se píše pořád dokolečka o tom, jak žít naplněný šťastný život a jak být zdravý – aby totéž nakonec říkali vědci, zabývající se výzkumem stárnutí, fenoménu, jenž děsí lidstvo od nepaměti. Chcete-li stárnout pomaleji a nebo prostě jen chcete mít co nejzdravější život, mohu toto desatero s klidem doporučit:)

1) Stravou proti zánětu
Vynechte potraviny, které mohou spustit zánětlivé procesy v těle, jako je bílá mouka či bílý cukr. Naopak jezte co nejvíce ovoce, zeleniny a stravu bohatou na bílkoviny, ale chudou na tuky.
2) Antioxidanty
Ty nás chrání před nemocemi, posilují iminutu a čistí tělo. Patří k nim zejména vitaminy C a E, zelený čaj nebo beta karoten.
3) Tělo z vody, voda do těla
Naše tělo ze 70% tvoří voda, která se neustále odpařuje a spotřebovává, takže je třeba ji doplňovat. Měli bychom vypít alespoň 2 litry čisté, neperlivé vody denně. A pozor na alkohol, sklenka vína či půllitr piva za den jsou maximum.
4) Stres – zabiják buněk
Někde jsem četla, že stresový hormon kortizol, má spoustu nepříjemných účinků na zdraví a čím méně nám ho v žilách koluje, tím lépe pro naše tělo. Každopádně každý na sobě můžeme pozorovat, že stres vyčerpává a unavuje, takže je fajn se mu úplně vyhnout nebo se ho zbavovat relaxací, odpočinkem a drobnými radostmi.
5) Příroda je mocná čarodějka
Nejen plíce, ale i duše potřebuje pravidelný pobyt v přírodě, který zklidňuje, léčí a – ano, omlazuje:)
6) Spánek, půl zdraví
Když spíme, náš mozek i tělo odpočívají a regenerují. A ve snech zase náš mozek zpracovává informace a po vydatném spánku pracuje rychleji a efektivněji. Podle vědců bychom měli spát alespoň 7-8 hodin denně.
7) Člověk tvor společenský
Když se zeptáte stoletého člověka, jak je možné, že se dožil tak vysokého věku, obvykle hned po radosti ze života (mrkněte na bod 9;)) zmíní svoji rodinu a přátele. A je to tak – čím lepší sociální kontakty máme, tím lépe a déle se nám žije. Láska sdílená je prostě nejsilnější a láska je kořením života:)
8) Pohybem ku zdraví
Na co bychom měli soustavu šesti stovek svalů, kdybychom je nepoužívali? Přiměřený nezatěžující pohyb, jako je chůze, jóga či plavání posilují tělo i mysl, aby obojí lépe vydrželo svěží.
9) Optimismus
Ověřeno na stoletých – chcete-li žít dlouho, žijte šťastně. Když se budete na svět dívat z té lepší stránky a užívat si každého okamžiku, smíchu a radosti, roky jako by plynuly pomaleji:)
10) Láska a doteky
Oxytocinu se říká hormon štěstí, protože se vyplavuje v příjemných chvílích a uvolňuje nejen mysl, ale také svaly a zabraňuje třeba svalovým křečím nebo zmírňuje bolest. A kdy se vyplavuje? Třeba při milování nebo mazlení a to nejenom s partnerem, ale se vším živým, takže honem se přitulit k psovi či kočce:)
Pohyb na čestvém vzduchu, zdravé jídlo, voda, spánek, pozitivní přístup a láska, láska, láska. Že by i vědci konečně začali chápat, že život je vlastně strašlivě jednoduchý?:)

Lúmenn

Jsem blogerka, čarodějka a taky nenapravitelný snílek. Již od roku 2009 pro vás píšu tento web. Snažím se rozdávat světlo a lásku a jsem tady vždy, když potřebujete pomoci. Navštivte také můj e-shop Angelum Lucis a udělejte si radost ručně vyráběnými magnetky, malovanými mandalami nebo dalším esoterickým zbožím. S dotazy se na mě obracejte v poradně.

More Posts

4 thoughts on “10 bodů pro lepší život (a proti stárnutí)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *